2p

Míg az itthoni könnyűipar a távol-keleti áruk dömpingje miatt (is) fuldokol, addig egyes kínai cégek már az európai terjeszkedést tervezik hazánkból. Ezzel együtt - bármilyen meglepően hangzik is - a kínai piac is kínál befektetési lehetőségeket a magyar cégeknek, derül ki az mfor.hu körképéből.

Halálra ítélt a hazai könnyűipar

Kína saját világmárkákat akar

[ajanlo=1421][igazitas=right/]Az ottani párt- és kormányvezetés elvárja - az egyébként színtisztán kapitalista - kínai cégektől, hogy minőséget produkáljanak, céljuk ugyanis a világ gazdaságában való további előretörés. Ehhez kiváló minőség és saját - kínai - világmárkák bevezetése kell.

Gyakori vád velük szemben, hogy ha egy technológiát nem tudnak megszerezni, egyszerűen ellopják. Mindent le tudnak másolni autótól a repülőn át a karóráig - ami a világ többi része számára aggodalomra ad okot, hogy a koppintott kínai "világmárka" gyakran jobb minőségű, mint az eredeti. Ha pedig valóban sikerül saját világmárkára szert tenni, térnyerésük - az előállítási költségek alacsony szintje miatt - világszerte nagyobb lesz. Mint például a könnyűiparban.

Reménytelen helyzetben

A magyar könnyűipar csődhelyzete döntően az olcsó kínai - helyesebben: távol-keleti - dömpingárunak köszönhető, legalábbis egyes szakértők szerint. Tavaly az USA és - francia, olasz és spanyol nyomásra - az EU még próbálta féken tartani a kínai áradatot, nem sok sikerrel. A szabadversenyes kapitalizmus szellemében fel kellett szabadítani a kínai ruhaneműk vámblokádját. Igaz, Kína is korlátozta önmagát: ma kvóták alapján exportálhatnak megszabott - de még így is hatalmas - mennyiséget ruhaneműkből és cipőkből az USA-ba és az EU-ba.

Statisztikák szerint Kína részesedése a textiláruk világkereskedelmében 2004-ben még 18 százalékos volt, 2005-ben becslések szerint 28 százalékra nőtt és néhány éven belül elérheti az 50 százalékot is. A magyar cégeknek tehát reményük sincs felvenni a versenyt velük e területen.

Szemán László

Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:
A luxuscégek is pert nyertek a kínai hamisítók ellen
Kínai óriáscég települ Székesfehérvárra
Kína a negyedik gazdasági hatalom a világon
Kína megelőzte az USA-t az elektronikai cikkek exportjában
Meghaladja a behozatalt a kínai autóexport

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!