5p

A korábbi csökkenő - stagnáló - trend, és az optimista várakozások ellenére az előző időszaki 10,8 százalék után 10,9 százalékos lett a munkanélküliségi ráta augusztus és október között. Mfor.hu-háttér.

Meglepő változás a munkanélküliségi rátában

A KSH legfrissebb jelentésének egyik legmeglepőbb pontja a munkanélküliségi rátának az alakulása. 

A legfrissebb adat szerint a 15-64 éves korosztályban 10,9 százalék volt a ráta a július-szeptember időszaki 10,8 után. Az emelkedés ugyan csak egy tizedben mérhető, 2011. január-március óta mégis folyamatosan csökkenő - legrosszabb esetben is stagnáló - tendenciát mutat ez az adat.

Ez arra utalhat, hogy a vártnál sokkal rosszabb lehetett az október hónap a munkerőpiaci változásokat nézve. Pont a korábbi tendencia és a foglalkoztatottak számának dinamikus növekedés engedte meg az optimista várakozásokat. Ráadásul szakértők korábban szintén a ráta csökkenésére számítottak, bár ha csak azt szezonális jelleggel is tették, hiszen a jövő év elejére ismét elképzelhetőnek tartják a 11 százalékos munkanélküliségi arányt. Arról sem szabad elfeledkezni, hogy ezekben a hónapkban mindig érezhető némi szezonális hatás is a munkanélküliségi ráta alakulásában.

Szintén a csökkenést támasztotta alá az unió statisztikai hivatalának adatsora is, hiszen külön kiemelte Magyarországot a jelentés nem csak azért, mert szeptemberben azon kevés ország közé tartoztunk, ahol csökkeni tudott a munkanélküliek száma - a ráta 9,9 százalékos volt - , hanem azért is, mert ez a trend folyamatosnak tűnik már egy ideje. Ezt egyébként még az OECD szeptemberi jelentésében is megerősítette. A legutóbbi adat úgy tűnik viszont, hogy ezt a trendet megtörte.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a lassuló gazdasági növekedés miatt a foglalkoztatás növekedése a korábban vártnál lassabb lehet, míg a munkanélküliség kissé magasabb lehet a következő időszakban. Barta György, a CIB Bank elemzője viszont nem tartja meglepőnek a ráta minimális emelkedését, hiszen javulás nem volt várható. Kiemelte, hogy annak ellenére sem volt csökkenés, hogy a szezonális hatások ebben az időszakban inkább támogatóak szoktak lenni.

Szezonálitás mértékét meghaladó változások

Októberben ugyan nem volt drasztikus megugrás sem a foglalkoztatottak, sem pedig a munkanélküliek számában, ha megvizsgáljuk az előző évek azonos időszakának változásait, megfigyelhető, hogy mindkét adat a korábbinál nagyobb ütemű változást produkált most augusztus-októberben. A foglalkoztatottak száma 6 ezerrel, 3,828 millióra emelkedett, míg a munkanélküliek szintén 6 ezerrel voltak többen - 468 ezerről adott számot a KSH. A korábbi években szeptember és októberi időszaki változások rendszerint ennél kisebb mértékűek, 3-4 ezres differenciák láthatóak az adatsorban. Ha az előző év azonos időszakát nézzük, kiderül, hogy egy év alatt 36 ezerrel dolgoznak többen már hazánkban, a munkanélküliek viszont mindössze 3 ezerrel vannak többen.

8 ezren tűntek el

A gazdaságilag inaktívak száma 2011. augusztus-októberében 2,473 millió fő volt az előző időszak 2,493 milliója után, ami 20 ezer fős csökkenést jelent. Ezzel szemben a gazdaságilag aktívak száma mindössze 12 ezerrel emelkedett, vagyis 4,296 millió fő volt. A KSH-nál a megkeresésünkre ezt a 8 ezer fős "hiányt" elsősorban a népességfogyással indokolták. 

Hasonlóan nagymértékű változásról korábban a márciusban kiadott gyorsjelentésében adott számot a KSH, ám abban az esetben a 20 ezer fős változás a 15-74 éves korosztályban is megmutatkozott. Akkor cikkünk hatására a statisztikai hivatal délután visszavonta és korrigálta a publikált adatokat. 

Javulás csak a közmunkaprogramok miatt lehet

Barta György szerint biztatónak tekinthető, hogy a foglalkoztatottak száma tovább tudott emelkedni, bár még így sem érte el a válság előtti szintet. Megjegyezte, hogy a munkanélküliként átlagosan eltöltött idő jelentős, ami jelzi, hogy a munkahelyszerzés még mindig nagyon komoly próbatételt jelent.

Az elemző szerint pozitív jel, hogy a gazdaságilag aktívak száma feljebb kúszik, ez annak tudható be, hogy egyre több a munkaerőpiacra újonnan belépő, és kisebb részben a várt nyugdíjazási szigorítással is összefügg. A szakember az idén nem számít jelentős változásra, az év végére is a mostanival megegyező, 10,8 százalékos munkanélküliségi rátát jósol. Jövőre szintén nem vár érezhető javulást. Ha lesz is javulás, az valószínűleg a közmunka programoknak köszönhető majd, organikus, a magánszektorból induló javulás nem várható, és a munkanélküliségi ráta 2012-ben is egész évben kétszámjegyű maradhat - fejtette ki.

Véleménye szerint növelik a munkanélküliek számát az állami szférában várható leépítések, továbbá a korábban nyugdíjazottak közül pár embert sikerül majd ugyan visszavezetni a munkaerőpiacra, de az ő alkalmazhatóságuk gyenge, ezért valószínűleg ők is munkanélküliek lesznek. Barta kiemelte, hogy a tervezett minimálbér emelés egyértelműen káros lesz a munkahelyekre nézve, legális munkahelyek megszűnéséhez vezet és a gazdaság feketedését-szürkülését okozza majd.

Székely Sarolta

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!