5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Márciusban megjelenik a digitális televízózásról szóló pályázat, augusztusra már szerződést is köthet a nyertessel a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH), így akár idén karácsonyra elérhető lesz Magyarország 30-40 százalékán a digitális földfelszíni - tehát szobaantennával is fogható - televíziószolgáltatás - közölte Pataki Dániel az NHH elnöke. A tervek szerint az elérhető 10-12 csatorna többsége ingyenes lehet, ráadásul várhatóan mobiltévé is lesz Magyarországon. Mfor.hu beszámoló.

Idén már digitális lehet a karácsonyi műsor (Mfor-montázs)

Rohamtempóban lát neki a digitális televízózás feltételeinek megteremtéséhez a Nemzeti Hírközlési Hatóság. A pályázat kiírásának tavaly decemberei elhalasztása után mostanra megszületett a végleges szöveg, amit február 12-ig véleményezhetnek az érintettek. Ezután - az esetleges módosításokkal együtt - márciusban lehet indulhat a digitális frekvenciákért folyó verseny, a pályázatokat július végéig lehet beadni. Az értékelés után, augusztusban már szerződést is köthet a nyertessel a hatóság, így akár - az adóantennák telepítésének ütemétől függően - karácsonyra az ország 30-40 százalékán már elérhető lehet a földi sugárzású digitális tévéadás - mondta sajtótájékoztatón Pataki Dániel, az NHH elnöke.

Hozzátette, hogy az európai példák azt bizonyítják: akkor lehet üzletileg is sikeres a szolgáltatás, ha minél több ingyenes csatornát biztosít a nyertes szolgáltató. A lehetséges üzleti modell tehát az, hogy a szolgáltató nem elsősorban az előfizetési díjakból, hanem a televízióktól beszedhető "továbbítási díjakból" fedezi a beruházást, azaz a műszaki háttér kiépítésének milliárdos költségeit. A televíziócsatornáknak pedig azért éri meg kifizetni ezt a díjat, mert az ingyenesség miatt több előfizető várható, a több néző pedig magasabb reklámbevételeket jelent - fejtette ki a lehetséges üzleti modell működését Pados László a hatóság frekvenciatervezési igazgatója.

Azt azonban hangsúlyozták az NHH vezetői, hogy előre nem lehet megmondani, hány csatorna lesz ingyenes és mennyi a fizetős, azaz kódolt. A törvény csak annyit garantál: az Magyar Televízió egyes és kettes csatornája, valamint a Duna Televízió adása ingyenes lesz.

Az adásokat egy szobaantennával, illetve a tévékészülékhez csatlakoztatott készülékkel, úgynevezett set-top box-szal lehet majd fogni. A set-top box-ok beszerelésének és megvásárlásának lesz majd egy egyszeri díja, de Pataki Dániel piaci információkra hivatkozva azt mondta, hogy ez öt, maximum tízezer forintnál nem kerül majd többe. Elképzelhető, hogy ezeket a készülékeket 600 forint körüli havi részletre is meg lehet majd vásárolni. Ennek azért van jelentősége az NHH elnöke szerint, mert a digitális televíziózás az esélyegyenlőséget is növelheti: Magyarországon még mindig csak a hagyományos és ingyenes földi sugárzást veszi igénybe a tévénézők 25 százaléka, ami azt jelenti, hogy ők eddig csak három tévé adását (Magyar Televízió 1-es, TV2, RTLKlub) fogták.

A digitális televíziózás megjelenése erősíti a versenyt a televíziós piacon, ami a fogyasztóknak lesz elsősorban jó - mondta Pataki Dániel. A kábeles és műholdas szolgáltatók szerinte már most készülnek a versenyre, ami azt jelenti, hogy ezeknek a szolgáltatóknak is emelni kell szolgáltatásaik színvonalán, hogy versenyben maradhassanak.

Magyarország nyolc televíziós és három rádiós sávot (a digitális szakzsargon szerint multiplexet) kapott a 2006-os genfi frekvenciaosztáson. Az öt tévés multiplexet most egyben viheti el a győztes, aki 12 évre kap szolgáltatási jogosultságot. Az ötből idén csak 3 csatornán lehet tévéadásokat továbbítani, kódolástól függően négyet-ötöt egyszerre. A pályázat nem kötelezi, de pluszponttal jutalmazza azokat versenyzőket, akik a legmodernebb tömörítési eljárást - jelenleg ez az mpeg4-es - alkalmazzák. A maradék két frekvenciasávon majd akkor lehet megkezdeni a sugárzást, ha az analóg adásokat végleg lekapcsolják Magyarországon - ennek Európai Uniós határideje 2012.

A pályázók egyszeri, vagy árbevétel alapú használati díjat ajánlhatnak a tévés frekvenciáért. Ha úgy döntenek, hogy egyszerre fizetnek, minimálisan 300 millió forintot kell kicsengetniük. Ha folyamatosan fizetnének, akkor a mindenkori éves árbevételük 3 százalékát kell befizetniük az államnak. Az alacsony minimális díjak valódi versenyt generálhatnak a pályázaton, mint Pataki Dániel elmondta, az NHH-nál is erre számítanak. Itthon egyébként az Antenna Hungária folytat egyelőre digitális tévés kísérleteket, a piacon elterjedt vélemény szerint ez a cég indul legnagyobb eséllyel a frekvenciákért folyó versenyben.

Az mindenesetre biztos, hogy olyan vállalkozás még konzorcium tagjaként sem vehet részt a pályázaton, amelynek a televíziós piacokon - kivéve a digitális műsorszórást (pl. DigiTV) - több mint háromszázezer előfizetője van. Így például a kábeles és műholdas hálózattal rendelkező UPC, vagy a legutóbbi adatok szerint 313 ezer ügyfelet kiszolgáló T-Kábel kimarad a versenyből.

Pataki Dániel elmondta: pluszpont jár a mobiltelefonos televíziózás beindításának vállalásáért is. Szerinte a leendő pályázók már az idén, szintén karácsonyra a három használható frekvenciasávból egyen elindíthatnak ilyen szolgáltatást.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!