4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Rövidebbé és gyakorlatiasabbá teszi a szakmunkásképzést a kormány. A képzést három évre kurtítják, az általános műveltséget adó órák számát csökkentik, a gyakorlatiakét pedig megduplázzák - az új rendszer 2012 szeptemberétől léphet életbe. Emellett jelentősen emelnék a szakmunkás-képzésben részt vevők számát, és helyreállítanák társadalmi megbecsültségüket. Mfor.hu tudósítás.

Átszervezi a szakmunkásképzés rendszerét a kormány, jelentette be csütörtöki sajtótájékoztatóján Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár.

Rövidebb képzés, több gyakorlat

Egyrészt lerövidítik a képzést: ideje három év lesz, azaz a tankötelezettség 17 évig tart majd. Az új rendszer általánosan 2012 szeptemberétől léphet életbe, közölte az államtitkár.

Másrészt csökkentik az általános műveltséget adó tanórák számát, és helyettük a szakmai felkészültséget biztosító, a munkaerő-piaci igényekhez jobban igazodó képzésre helyeznek még nagyobb hangsúlyt. "Jelenleg csekély a szakmunkás-bizonyítvánnyal rendelkezők gyakorlati tudása. (…) A cél, hogy három év alatt a saját szakmájukban jól képzett fiatalok kerüljenek ki a szakiskolákból" - jegyezte meg Hoffmann Rózsa.

Orbán Viktor miniszterelnök már korábban bejelentette, hogy Magyarországon is bevezetik a német típusú, úgynevezett duális szakképzési rendszert. Ebben jelentősen, ezerről kétezerre emelik a gyakorlati órák számát, mondta az MTI híradása szerint Parragh László, a  Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke.

Nagyobb szerep jut a kamaráknak

A szakképzési feladatokban az MKIK az eddiginél jóval nagyobb szerepet kap majd: a kamara a jövőben újabb 99 szakmát felügyel az eddigi 26-on túl - az erről szóló megállapodást csütörtökön írták alá. A kamarák részvétele a gyakorlati képzés területén nő, de a szakképzés továbbra is állami irányítás alatt marad.

A kamara feladata lesz többek között a szakmai- és vizsgakövetelmények kidolgozása, a vizsgaelnöki delegálás, szintvizsgák szervezése és koordinálása, szakmai versenyek szervezése, illetve közreműködés a pályaválasztásban, és abban, hogy a hiányszakmák felé tereljék a diákokat.

A célok eléréséhez nélkülözhetetlen a cégek részvételének ösztönzése - a gyakorlati képzést kamarai garanciavállalással szeretnék megvalósítani.

Segély helyett munka

Orbán Viktor az aláírás előtt fontos gazdaságstratégiai megállapodásnak nevezte a dokumentumot. Szerinte az "segítséget nyújt a fiataloknak abban, hogy az iskolapadból ne a munkaügyi központba vagy a szociális ellátórendszerbe vezessen az útjuk, hanem egyenesen a munkahelyekre".

A miniszterelnök kiemelte: a tudás és az oktatás nemcsak gazdasági, hanem erkölcsi kérdés is: a kormánynak erkölcsi felelőssége van a tekintetben, hogy megtanítsa dolgozni a felnövekvő nemzedéket.

Hoffmann Rózsa ezzel összhangban utalt arra, hogy emelni kell a szakmunkások munkamorálját, és vissza kell adni társadalmi megbecsültségüket is.

Növelnék a szakmunkások számát

Parragh László szintén azt hangsúlyozta, hogy a magyar szakképzési rendszer jelenleg túlzottan elméletorientált. A vállalkozásoknál folyó gyakorlati képzés háttérbe szorult, és a rendszerváltás óta a felére esett vissza a gyakorlati órák száma, ráadásul jelentősen csökkent a szakiskolákban tanulók száma is.

Utalt arra, hogy ma Magyarországon a 20-25 éves korosztályból a szakképesítés nélküli emberek 75 százaléka munkanélküli, és az állástalanok többsége semmilyen szakképesítéssel nem rendelkezik.

Szerinte növelni kell a szakmunkásképzésben részt vevők arányát: jelenleg a középfokú oktatásban részt vevők mindössze 23 százaléka jár szakiskolába, ezt a mutatót 35 százalékra szeretnék emelni.

Tíz év kell az uniós szinthez

Magyarországon a 15 és 64 év közötti korosztályban mindössze 55 százalékos a foglalkoztatottsági ráta, miközben az Európai Unióban 65, az Egyesült Államokban 75, Kínában pedig 85 százalék. Magyarországnak "ebbe a versenybe be kell szállni" - mondta Orbán Viktor.

Szerinte tíz év alatt egymillió munkahely megteremtésével éri el Magyarország az EU foglalkoztatási szintjét. 13-15 éves távlatban pedig azt kell célul kitűzni - tette hozzá -, hogy hazánk Európa vezető országa legyen ebből a szempontból.

W. B.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!