2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Napokon belül kiderülhet, kik is lettek az MKB Bank valódi tulajdonosai - legalábbis bízhatunk benne.

Március végén derült ki, hogy a szanálás alatt álló MKB Bankot egy három vállalatból álló konzorcium vette meg, mely korábban a bajor állam tulajdonából került a magyar államéba.

Az új tulajdonosok

  • a Metis Magántőke Alap. amit a Minerva Zrt. indított el,
  • a Pannónia Nyugdíjpénztár,
  • illetve a luxemburgi illetőségű Blue Robin Investments.

Az üzletet - ha minden zökkenőmentesen zajlik - június végén zárják le. Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke az MKB megvásárlásáról tartott sajtótájékoztatón még április elején úgy fogalmazott: "bízik abban, hogy a június végi zárást követően az MKB új tulajdonosai ki fognak állni és el fogják mondani, hogy kik ők és milyen stratégiát szeretnének a bankkal megvalósítani". Nagy reményei szerint ugyanis ha valaki 37 milliárdot fektet be, akkor minden bizonnyal vállalni fogja a kilétét.

Mivel azonban a konzorciumban két tőkealap is szerepel, esetükben nem lehet tudni, hogy honnan gyűjtötték össze a pénzt és kit képviselnek - ezek ugyanis a tőkepiacon védett információknak számítanak.

Számoljon velünk, milyen összegre számíthat betegszabadságból és táppénzből? 

Mindenesetre az MKB Bank vevőit illetően számos pletyka kelt szárnyra, egyebek mellett többen a Magyar Nemzeti Bank alapítványait is sejteni vélik a tranzakció hátterében. Ennek alapja, hogy az egyik konzorciumtagot, a Minerva Zrt.-t Pallas Athéné római megfelelőjéről nevezték el.

A Blue Robin Investments esetében a tulajdonosi szálak egy szingapúri cégig vezetnek, a Prime Direct Pte. Ltd-ig, melyről túl sokat nem tudni, de 2008-ban még reklámtevékenységet folytatott.

A Metis Alap pedig 31 milliárd forintos tőkével indult, és érdekesség, hogy az ezt létrehozó Minerva Zrt.-t 2013-ban az MNB eltiltotta az alapkezeléstől, de aztán 2015 végén újra engedélyezte neki. Az alapkezelő ügyvezető-tulajdonosa Jaksa László, aki az elmúlt 20 évben a Raiffeisennél dolgozott.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!