5p

A felvételik időszaka már lezajlott, de biztos van, akinek csalódottan kellett zárnia ezt az időszakot. Ennek apropóján megnéztük, mit ér Magyarországon egy érettségi. Külföldön ugyanis egész sokra lehet vele vinni. Mfor.hu-háttér.

Míg Nyugat-Európában vagy Amerikában az érettségivel és ahhoz kapcsolódó szakképzéssel rendelkezők helyzete korántsem rossz, hazánkban ez a tapasztalatok szerint kevés a karrierépítéshez. Középfokú végzettséggel ugyanis csak egyszerűbb, kevésbé jól fizető pozíciókat lehet találni.

A jelenlegi munkaerő-piaci helyzetben nehéz megmondani, mi jelent nagyobb esélyt az álláskeresés során. Egyes helyeken ugyanis van, akit túlképzettség miatt utasítanak el, míg máshol a pályakezdőkkel szemben szinte teljesíthetetlen elvárásokat támasztanak. Az azonban általános elgondolásnak számít, hogy egy érettségi (kiegészítve akár egy OKJ-s szakképesítéssel) semmiféle garanciát nem jelent a jó munkához. Tekintve a jelenlegi gazdasági helyzetet, egy érettségivel elérhető átlagfizetés valójában kevés a mindennapok finanszírozásához - a gyarapodáshoz meg különösen.

Jól fizető pozíciók csak egyetemi diplomáért

A KSH adatai szerint 2010-ben 339 ezer gimnáziumi végzettségű, valamint 962 ezer egyéb érettségivel rendelkező foglalkoztatott volt. Létszámuk közel 400 ezerrel több, mint a tavaly főiskolai és egyetemi végzettséggel dolgozók száma – előbbi 548 ezer volt, míg egyetemi diplomával 373 ezren álltak alkalmazásban. A fizetések alakulásában jelentős különbség tapasztalható a különböző végzettségűek között. Míg a középiskolát befejezett pályakezdők tavaly év elején átlagosan 118 ezer forintos, idén már 128 ezer forintos bruttó kezdő fizetésre számíthattak, addig a felsőfokú papír birtokában tavaly 236 ezer forintos bérben, idén pedig 209 ezer forintban reménykedhettek a frissen végzettek.

Jól szemlélteti az eltéréseket az is, hogy míg egy érettségivel rendelkező asszisztens csupán átlagosan bruttó 117 ezer forintra számíthat, a diplomás vetélytársa már bruttó 202 ezer forintos bérben reménykedhet.

A helyzetet árnyalja azonban még az is, hogy a bolognai rendszer hároméves BA-képzése után a hallgató mit választ. Ha a munkaerő-piacra kerül ki a továbbtanulás helyett, akkor is még csak 130 ezer forintos kezdő fizetésben reménykedhet. (Azaz, ha valaki csak a hároméves alapképzést végzi el, alig kaphat több fizetést, mint egy érettségivel rendelkező pályakezdő).

Az érettségivel megszerezhető munkakörök jellemzően értékesítői, biztosítási- és ingatlanközvetítői területen találhatók, itt ugyanis elsősorban a kiváló kommunikációs készség és az értékesítői hajlam számít leginkább. A pozíciók betöltéséhez azonban leggyakrabban számlaképesség is szükségeltetik, a legtöbb esetben az ilyen állásoknál ráadásul nincs is alapbér, csak a havi teljesítmény alapján kerül meghatározásra a havi bér.

Más a helyzet külföldön

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) felméréséből kiderült, hogy a 15-24 év közöttiek – így az érettségizettek helyzete is - Németországban az egyik legjobb. Miközben a korcsoport munkanélküliségi rátája az unióban 20 százalékos, a németeknél az arány mindössze 9,1 százalék, ennél is alacsonyabb a hollandoknál és az osztrákoknál, ahol 7,1, illetve 8,2 százalékos a ráta.

A fizetéseket illetően az uniós országokban meghatározott minimálbért vizsgáltuk meg. Németországban törvényileg meghatározott minimum nincsen, azonban egyes ágazatokban (pl. nyers építőipar, villanyszerelés, épülettakarítás stb.) a német jogszabályok kötelező minimális órabért állapíthatnak meg, ez a nyugati országrészben 7,59 euró/óra (napi 8 órával számolva havi bérként 1335 euró), míg az egykori NDK-ban 6,65 euró (havi szinten 1170 euró).  Angliában, ahova sok magyar utazik ki munkavállalási szándékkal, havonta minimum 1100 euróra, vagyis közel 290 ezer forintra lehet számítani akár középfokú végzettséggel is. Hasonló a helyzet Hollandiában, Franciaországban vagy Írországban is. Szlovéniában, a görögöknél és a spanyoloknál például 550 és 950 euró között (145-250 ezer forint) mozog a minimálbér. Az Eurostat adatai szerint hazánkban a minimálbér mindössze 400 euró (105 ezer forint) havonta, ami megegyezik a cseheknél elérhető havi jövedelemmel. Nálunk egy kicsit jobb a helyzet mint a szlovákoknál, míg Romániában a minimálbér alig éri el a 300 eurót, vagyis a 79 ezer forintot.

Álommunkák Amerikában - érettségivel

A 24/7 Wall St. internetes oldal az amerikai statisztikai hivatal adatai alapján összeállította a középfokú képesítéssel megszerezhető legjobban fizető állásokat. Ez alapján az építésvezetők évente átlagosan 83 ezer dollárt (15 millió forintot), a rendőrfőnökök 78 ezer dollárt (14 millió forint), az atomerőműi operátorok pedig 75 ezer dollárt (13,5 millió forintot) vihetnek haza egy évben.

A szoftverfejlesztők sem panaszkodhatnak, hiszen bár sok helyen minimum elvárás a főiskolai végzettség, több cég egy egyszerű tanfolyamról szóló oklevelet is elfogad. A munkával átlagosan közel 88 ezer dollár, vagyis átszámítva 16 millió forint kereshető éves szinten. A legmagasabb fizetés, ami így elérhető több mint 133 ezer dollár évente (24 millió forint).

A legjobban pedig a repülőgép pilótáknak fizetnek. Több légitársaság ugyanis inkább a tapasztalatot, a képességeket és a gépek ismeretét helyezi előtérbe. Az így megszerezhető fizetés éves átlagban több mint 103 ezer dollár (közel 19 millió forint), míg a legmagasabb bér évente 139 ezer dollár, átszámítva kicsit több mint 25 millió forint.

Székely Sarolta

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!