3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A részvénytársaságoknak csupán töredéke tett eleget eddig névváltoztatási kötelezettségének – tudta meg az mfor.hu a Fővárosi Cégbíróságon. Például a MÁV és az Állami Nyomda már felvette a Zrt., illetve Nyrt. nevet, a Borsodchem áprilisban hajtja végre a módosítást.

A Budapesten működő 4 ezer részvénytársaság közül fél év alatt mindössze néhány változtatott nevet az európai uniós irányelveknek megfelelően. Az Rt.-knek legkésőbb június 30-ig zártkörűen vagy nyíltkörűen működő társaságokká, azaz Zrt.-kké vagy Nyrt.-kké kell alakulniuk, mondja ki társasági törvény 177-es szakasza. A korrekciót legkésőbb a fenti időpontig vagy a jogszabály hatályba lépését (2005. június) követően, az első cégbírósági módosítás alkalmával kell tető alá hozni.

A névváltozás a kereskedést nem befolyásolja


Az előírás a befektetőket segíti

"A vállalatok annak függvényében változtatják meg nevüket, hogy részvényeikkel a tőzsdén kereskednek-e" - mondta lapunknak dr. Vágó Imre, a Fővárosi Cégbíróság elnök-helyettese. A névváltoztatás költségei: 8 ezer forint eljárási illeték, illetve 15 ezer forint közzétételi díj. Ehhez még - a költségek nagyobb részét kitevő - egyéb járulékos díjak jönnek hozzá, mint például új aláírási címpéldányok bejegyzése, névjegyek készíttetése.

A kereskedés szempontjából a névváltoztatásnak semmilyen jelentősége nincs. "A módosítás célja, hogy a vállalat nevéből azonnal kiderüljön: zártkörűen vagy nyíltkörűen működik-e. A befektetőknek jelzi, melyik részvénytársaság papírjaival kereskednek" - mondta kérdésünkre Dióslaki Gábor, a Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetségének elnöke.

Az mfor.hu által megkérdezett szakértő szerint annak a vállalatnak érdemes a zártkörűség mellett döntenie, amely nem akar külső tőkét bevonni a cégbe, illetve a tulajdonos pillanatnyilag nem kíváncsi arra, hogy társaságát mennyire értékeli a tőkepiac, azonban a részvénytársasági formát mérete és múltja megköveteli.

A MÁV már szeptemberben lépett

A Budapesti Értéktőzsdére bevezetett társaságok közül (21 A kategóriás részvényeket és 24 B kategóriás értékpapír-sorozatot kibocsátó vállalat) honlapi információk szerint eddig mindössze kettő vette fel az új nevet: az EHEP Nyrt. és az Állami Nyomda Nyrt. Utóbbi a névváltoztatást december elején, tőzsdei jegyzésének megkezdésével egyidejűleg hajtotta végre.

A Borsodchem például - az Rt.-k esetében április 30. előtt tartandó - évi rendes közgyűlén dönt a névváltoztatásról, amelyhez alapszabály-módosítás is szükséges, tudtuk meg a vegyipari vállalat jogi osztályán. A MÁV Zrt. 2005. szeptember elején a hatásköri változások cégbírósági bejegyzésével egyidejűleg lépett. A tőzsdén jegyzett Rába Járműipari Holding Rt. jelezte lapunknak, hogy a társaság is Nyrt.-re változtatta már az elnevezését. 2005. október 20-i közgyűlésén hajtotta végre a névváltoztatáshoz szükséges alapszabálymódosítást.

Nagy V. Zs.

Menedzsment Fórum


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!