5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A meglévő három szolgáltató mellett további három cég adott be pályázatot a csütörtökön zárult tenderen. Ennek alapján a három már ismert vállalaté lesz a szabad sáv, vagy egy magyar állami cég, a DIGI vagy a legnagyobb vietnámi telekomcég lehet a befutó. Mfor.hu-háttér.

Hat pályázat érkezett

A Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság (NMHH) pénteki bejelentése szerint hat pályázat érkezett az augusztus elején kiírt frekvenciatenderre: a Telenor, a Vodafone és a Magyar Telekom mellett új szereplőként lépne be a piacra az RCS&RDS, a Viettel és a Magyar Posta.

Az elbírálás ugyanakkor azért érdekes, mert a pályázati kiírásban az szerepelt, hogy az első fordulóban a jelenlegi inkumbens szolgáltatók (Telenor, Vodafone, T-Mobile) nem pályázhatnak, mivel az volt a nem titkolt cél, hogy egy negyedik mobilszolgáltató lépjen be a magyar piacra. Ha ezt vesszük alapul, akkor a hat pályázatból hármat csak a második fordulóban vehet számításba az NMHH, amennyiben az első forduló érvénytelen lesz.

Az NMHH egyelőre azt sem közölte, melyik szolgáltató melyik blokkra adott be pályázatot. A hatóság idén augusztusban összesen három 900 Mhz-es frekvenciasávra írt ki tendert (A, B és C blokk), melyek közül az A blokk nyertese elővásárlási jogot kap a D és az E blokkra, mely az 1800 és a 2100 Mhz-es tartomány szabad kapacitásait tartalmazza. Egy új mobil alapú hangszolgáltatás szempontjából főleg utóbbi két sáv lehet érdekes, hiszen ezeken a tartományokon érdemes új mobilszolgáltatással belépni, a 900 Mhz-es frekvencia elsősorban adatátvitelre használható hatékonyan.

Tényleg összeállt az állami konzorcium

A Magyar Posta indulása a tenderen azt jelentheti, hogy valóban összeállt az utóbbi napokban a sajtóban már megszellőztetett állami konzorcium, melynek keretében a Magyar Villamosművek (MVM), a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) és a Posta közösen lennének mobilszolgáltatók. A három cég összefogására azért volt szükség, mert jelenleg az MVM kezelésében van az ország legnagyobb optikai hálózata, ami megkönnyítené az infrastruktúra kiépítését, az MFB adná a pénzt a beruházáshoz, a Postának pedig megvan az országos hálózata az értékesítéshez.

Az állami mobilszolgáltató ötlete jól hangzik ugyan, de van vele egy gond: sokba kerülne kiépíteni a szükséges rendszert, és azt állami pénzből kellene finanszírozni. A KBC Securities csütörtöki elemzése szerint nagyságrendileg 100 milliárd forintot kellene az államnak arra fordítani, hogy létrehozza az új mobilcéget. Ugyanakkor a költségvetés jelenlegi helyzetét ismerve kérdés, honnan lehet elvenni ennyi pénzt. A fenti problémák ellenére a KBC szakemberei nem lennének meglepve egy ilyen "váratlan" kormányzati döntésen - emeli ki a Bloomberg cikke.

A DIGI-t nem kell bemutatni

Szintén új szereplőként szállna be a magyar mobilpiacra az RCS&RDS, mely gyakorlatilag a hazánkban is működő DIGI-t jelenti, hiszen a DIGI Kft. 98,4 százalékos tulajdonosa ez a román cég. Az RCS&RDS 2005 áprilisában alakult a Romania Cable Systems (RCS) és a Romania Data Systems (RDS) egyesülésével. A vállalat többségi tulajdonosa Teszári Zoltán romániai magyar nagyvállalkozó.

A DIGI Románia és Magyarország mellett Szlovákiában, Csehországban, Szerbiában és Horvátországban van jelen a piacon, a legtöbb ügyfele Romániában van. Délkeleti szomszédunknál a cég kábeltévét, internetet, műholdas tévét, mobil- és vezetékes telefont szolgáltat. A céget korábban lehetséges indulóként emlegették a frekvenciatenderen, azonban az elmúlt hónapokban egyszer sem beszéltek nyilvánosan indulási szándékukról, ezért lehetett meglepő a lépés.

Abból a szempontból mégsem meglepő a DIGI pályázata, hogy a cég már a 2008-ban kiírt frekvenciapályázatra is adott be ajánlatot, azonban végül hosszas huzavona után az NHH 2009-ben érvénytelennek nyilvánította a tendert, így akkor nem kerültek kiosztásra a szabad kapacitások.

A DIGI Kft. 2010-es árbevétele a hivatalos adatok szerint 25,9 milliárd forint volt, emellett 5 milliárdos üzemi eredményt és 5,9 milliárdos mérleg szerinti eredményt ért el a vállalat.

De ki az a Viettel?

Az igazi meglepetést azonban a Viettel okozta a pénteki borítékbontáskor, hiszen őszintén megvallva korábban mi sem hallottunk a legnagyobb vietnámi mobilszolgáltaróról. A cég állami kézben van, a kezelése a vietnámi védelmi minisztériumhoz tartozik. A 90 milliós lakosságú ország mobilpiacán a Viettel részesedése nagyjából 40 százalékos, a vállalat központja a fővárosban Hanoiban van. További érdekesség, hogy a vietnámi fociliga másodosztályában szerepel a Viettel FC, mely korábban a hadsereg csapata volt mielőtt eladták a mobilszolgáltatónak és nevet változtatott.

A Viettel nem csak a magyar mobilpiacon lát fantáziát, hiszen idén januárban ők nyerték a perui mobiltendert is, amivel a negyedik szolgáltatók lettek a dél-amerikai országban. Emellett a cég jelen van Kambodzsában, Laoszban, Haitin és Mozambikban is, honlapjuk szerint összesen 63 millió ügyfelük van. A legtöbb országban Viettel, Metfone vagy Unitel néven fut a szolgáltatásuk.

A vállalat célja, hogy bekerüljön a világ tíz legnagyobb mobilszolgáltatója közé, jelenleg a hat országban összesen mintegy 25 ezer embert foglalkoztatnak. A vállalat fejlődését jelzi, hogy a bevételük a 2006-os 500 millió dollárról tavalyra megtízszereződött, 5 milliárdos számot értek el. Európában jelenleg egyetlen országban sem szolgáltat a vietnámi cég, tehát egy esetleges magyar tendergyőzelem áttörést is jelenthetne számukra a kontinensen.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!