3p

Bár a szakszervezetek hónapokig szorgalmazták, a kormány mégsem vonta vissza a munka törvénykönyve (Mtk.) módosításának a munkaidő-szervezésre vonatkozó részét.

A szakszervezetek továbbra is kitartanak amellett, hogy munkavállaló-ellenes az Mtk. módosítása, ráadásul az EU elvárásain is túlterjeszkedik. A kormányzat szerint a változás - a korábbi szabályozáshoz viszonyítva -- összességében kedvezőbb helyzetbe hozza a munkavállalókat. A parlamenti zárószavazásra kedden kerül sor.

A kormány az EU-csatlakozás jegyében készítette el a munka törvénykönyve kilenc passzusból álló módosító csomagját, amelyről több hónapon keresztül folytak az egyeztetések az Országos Munkaügyi Tanácsban (OMT). A szakszervezetek az utolsó pillanatig szorgalmazták minden rendelkezésre álló eszközzel, hogy a kormány vonja vissza a kilencedik, a munkaszervezés kérdéseivel foglalkozó részt. Ez ugyanis -- szerintük -- hátrányos lenne a munkavállalók számára. A kormány azonban az Orbán Viktor miniszterelnöknek küldött nyílt levél, illetve a fővárosi utcai demonstráció ellenére sem méltányolta a munkavállalói szervezetek kérését.

A közelmúltban értelmiségiek egy csoportja nyílt levélben hívta fel az országgyűlési képviselők figyelmét arra, ne fogadják el ezt a "gyalázatos" módosító csomagot. A nyílt levél szerint e módosítás anyagi és munkaügyi hátrányok, a fokozódó kiszolgáltatottság mellett a munkavállalók alkotmányos jogait is sérti. A hátrányok közé sorolták -- egyebek mellett -- az átirányítás és az éjszakai munka szabályozását, illetve a heti pihenőidő összevonását.

A kedden parlamenti zárószavazásra kerülő módosítás a kormány szerint korlátozza a munkáltatók lehetőségeit a visszaélésre, valamint elősegíti a jogalkalmazás biztonságát. Ezzel szemben a szakszervezetek úgy látják, e módosítás több eleme is hátrányos a dolgozóknak, főként igaz ez a munkaidő-szervezés kérdéseiben. E körbe tartozik például az éjszakai munka meghatározása, amely a parlament elé kerülő anyag szerint azt jelenti, hogy az este tíz óra és a reggel 6 óra közötti időszakban kétórányi munka éjszakai pótlék kifizetése nélkül is elrendelhető. Ugyancsak sok vita volt az idénymunka fogalmának meghatározásakor, ezt a szakszervezetek túl tágan megfogalmazottnak, általánosnak tartják. A munkavállalói szervezetek szerint hátrányos a munkaidőkeret összevonásának lehetősége is főként akkor, ha ez hosszabb időre -- több hónapra -- szól.

Új fejezetként kerül a törvénybe a munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó rész, amely terület szabályozása kifejezetten EU-elvárás. E rész bekerülése az Mtk.-ba azért fontos a kormány véleménye szerint, mert a munkaerő-kölcsönzés mint gyakorlat már több éve létezik, ám mindeddig nem volt szabályozva. E mostani lépés megteremti a munkavállalók jogi védettségét, hiszen részletesen rendelkezik -- egyebek mellett -- a munkavégzés feltételeiről, valamint a munkavállalókat védő garanciákról.

A csoportos létszámleépítés szabályozása is lényeges változása lesz az Mtk.-nak. A jövőben nagyobb jelentőséget kap a munkavállalók képviselőivel folytatott konzultáció, törvény szabályozza a létszámcsökkentés végrehajtásának időbeni ütemezését. Emellett tovább bővül a munkavállalók képviselői és a munkaügyi központoknak adandó tájékoztatási kötelezettségek köre. Lényeges változás e téren, hogy a jövőben az elbocsátást telephelyenkénti bontásban és nem vállalati szinten összesítve kell megadni.

A munka törvénykönyve módosítása a tervek szerint július 1-jén lép hatályba.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!