3p

Egy állásinterjú komoly feszültséggel jár, aminek köszönhetően még a legegyszerűbb kérdésen is könnyű hibázni. Bizonyos típuskérdésekre ugyanakkor felkészülhetünk, így könnyebb úrrá lenni a pánikon. Az alábbiakban öt trükkös interjúkérdésre hívjuk fel a figyelmet.

Ha már behívnak minket egy állásinterjúra, az fél siker, érdemes megragadni az alkalmat. Ennek érdekében készüljünk fel a találkozóra, szedjünk össze információkat a potenciális munkaadóról és gondoljuk át a következő kérdéseket, javasolja a CareerBuilder.com szakértője.

1; Miért kellene Önt alkalmaznunk?

Ez egy olyan kérdés, amely látszólag egyszerű, mégis könnyű unalmas közhelyekkel elbukni a megmérettetésen. Ha azonban kihasználjuk a lehetőséget, hogy bemutassuk azokat a készségeinket, tudásunkat, mely a várható feladat során mérvadó. Figyeljünk arra, hogy ne elcsépelt lózungokat mondjunk, ha sokadikként bizonygatjuk, hogy mennyire motiváltak és elszántak vagyunk, soha nem derül ki a munkaadó számára, mit is tudunk valójában.

2; Miért akar itt dolgozni?

Nagyszerű kérdés a munkaadók számára, hogy kiszűrjék a felkészületlen pályázókat. Akik mit sem tudnak a cégről, várhatóan sablonos válaszokkal szolgálnak. Ha azonban ismerjük a vállalatot, akkor nincs nehéz dolgunk, a cég tevékenységéhez, céljaihoz illeszkedő módon bemutatni saját tapasztalatinkat, erősségeinket.

3; Mi a legfőbb gyengesége?

Ismét egy trükkös kérdés, ha megpróbál kitérni a pályázó a kérdés elől, az rossz színben tünteti fel, hiszen hibái mindenkinek vannak. Ha azonban olyan problémára világít rá, mely összeférhetetlen a feladat hatékony végzésével, vagy borítékolhatóan negatív színben tünteti fel, akkor azzal is öngólt rúg. A legcélszerűbb a gyengeségünket egy korábbi példával szemléltetni, mellyel azt tudjuk sugallni, hogy felismertük a problémát, kijavítottuk, és kontrollálni fogjuk a jövőben a hasonló helyzeteket.

4; Miért hagyta ott a legutóbbi állását?

Akik még állásban vannak és úgy próbálnak váltani óriási előnnyel indulnak ennél a kérdésnél, ám ha ilyen módon nem tudjuk megúszni, akkor kénytelenek vagyunk az igazságot mondani. Persze még akkor is, ha az utolsó munkahelyen rosszul értek véget a dolgok, bánjunk óvatosan az erősen negatív megnyilvánulásokkal. Ha elkezdjük szidni előző főnökünket, cégünket, az nem biztos, hogy jó képet fest rólunk. Könnyen gondolhatja azt egy HR-es, hogy az ő cégükről is rossz dolgokat fog terjeszteni, ha egyszer távozik. A diplomatikus viselkedés mellett itt is célszerű a történteket úgy bemutatni, hogy az a személyiségünk fejlődését jelezze.

5; Milyen fizetési igénye van?

Mind közül talán a legkeményebb kérdés. Nagyon könnyen elronthatjuk az addig felépített képet, ha kiderül, hogy a valóságtól elrugaszkodott igényeink vannak. Míg a túl alacsony fizetés, még akkor is ha az állás elnyerését segíti, devalválja a saját piaci értékünk. Ha pedig "Olcsó Jánosként" skatulyáznak be minket, a későbbiekben sokkal nehezebb lesz fizetésemelést kicsikarni. A legjobb, ha utána nézünk, hogy hasonló munkakörben, és közel azonos tapasztalattal milyen iparági jövedelmek vannak. Még jobb, ha az adott cégnél jellemző juttatásokról tudunk információkat szerezni, hiszen akkor még könnyebb egy, a munkaadó számára is elfogadható igénnyel pályázni.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!