2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Elhanyagolható gyakoriságú ma még Magyarországon a bírósági út helyett a közvetítés igénybevétele. Kevesebb ügyet intéznek évente a közvetítők, mint ahányan a névjegyzékben szerepelnek.

A közvetítői tevékenység (mediáció) alapvetően különbözik a konfliktusok megoldásának bírósági útjától. Amíg a bíróság azt vizsgálja, hogy kinek van több joga a vita tárgyához, addig a közvetítő a közös érdekeket hozza felszínre, és azokat oldja fel.

A bíróságon lesz nyertes és vesztes, míg a mediációt kétnyerős modellnek tartják. Egy jól sikerült közvetítés után ugyanis mindkét fél elégedett. Magyarországon a fogyasztóvédelemben, továbbá a családi, a munkaügyi, az egészségügyi, oktatásügyi és közigazgatásban keletkezett viták rendezése során indult ez a konfliktus feloldó technika, amely 2003 óta a polgári jellegű - így a cégek közötti - vitákban is alkalmazható.

Az igazságügy-miniszter jelentést készített az országgyűlésnek az első két év tapasztalatairól, ennek tárgyalására azonban már nem került sor. Múlt év novemberéig 903 magánszemély és 315 szervezet került be a minisztérium által vezetett közvetítői névjegyzékbe.

A mediátorok fele jogász végzettségű. Az eljárások száma 2003-ban közel 400, míg 2004-ben több mint 700 volt. Az ügyek kétharmada polgári jogi jellegű volt, a sikeresség meghaladja a 70 százalékot.
Ha figyelembe vesszük, hogy évente mintegy 300 ezer olyan ügy érkezik a bíróságokhoz, amelyekben közvetítő is eljárhatna, nem mondható népszerűnek a mediáció. Pedig az ügyeket egy hónap alatt lezárják, a költsége pedig 5-50 ezer forint, tehát nem mondható drágának. A sikertelen közvetítés pedig nem zárja ki a bírósági utat.

Krémer András, az Országos Mediációs Egyesület elnöke az MTI-nek elmondta, hogy készül az Európai Unió mediációs irányelvének tervezete. Más országokban - ahol hagyománya van az ilyen jellegű konfliktusmegoldásnak - a bíróságok is élvezik ennek előnyeit. Angliában például a munkaügyi konfliktusok 80 százaléka (ami évente több tízezer ügy) így oldódik meg. A sikerességgel nálunk sincs gond, viszont a technika ismeretlensége miatt a jelentősége ma még minimális - tette hozzá a szakember.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!