3p

Utánanéztünk a Széchenyi Bank elmúlt négy évének. Az erőltetett növekedésnek kidurranás lett a vége.

Visszatekintve a Széchenyi Bank elmúlt négy évére igazán nem lehet csodálkozni rajta, hogy a Magyar Nemzeti Bank múlt heti döntésével elrendelte a hitelintézet végelszámolását. A magyar állam kisebbségi tulajdonában álló bank ugyanis 2010 óta egyre nagyobb veszteségeket generált, tavaly például a 2 milliárdot is meghaladta az éves adózott mínusza.

A bankot 2010-ben átvevő Töröcskei Istvánék valószínűleg a minél gyorsabb növekedés stratégiáját választották, legalábbis ez látszik az elmúlt négy év mérlegadataiból. Miközben az MNB felügyeleti Aranykönyve szerint 2010-ben még csak 4 milliárdot tett ki a hitelintézet mérlegfőösszege, addig 2013-ban már az 51,5 milliárdot is meghaladta. Még ennél is intenzívebben nőtt a bank által nyújtott hitelek állománya, a 2010-es szinthez képest 17-szeresére ugrott három év alatt.

Forrásoldalon azonban a betétek nem tudták ezt a dinamikát követni. Ugyan a 14,5 százalékos bővülés normál körülmények között igen impozáns, de a Széchenyi Bank esetében kevés volt, a 2010-ben még 95 százalékon álló hitel/betét mutató 112 százalékra emelkedett 2013 végére. Emiatt jelentős, 15 milliárd forintot meghaladó hitelt is fel kellett vennie a banknak. (Arról nincs adat, hogy ebből mennyi a kihelyzett NHP-val összefüggésben álló MNB-hitel.

A banki mérleg felfújását a saját tőke sem tudta követni. Ugyan a magyar állam 2013-ban 3 milliárd forintot "tolt" a pénzintézetbe megszerezve annak 49 százalékát, a folyamatos veszteségek ezt a plusztőkét gyorsan erodálták. A 2010-ben még 41,9 százalékos sajáttőke arány, 2013-ra 7,8 százalékra zsugorodott.

A hitel- és betétállomány felfújása az eredményre két negatív következménnyel is járt. Egyrészről az erőltetett hitelezés, illetve betétgyűjtés miatt a kamatmarzs szinte teljesen beszűkült, aminek a következményeként a kamateredmény csak négyszeresére tudott nőni, miközben a hitelállomány - mint korábban jeleztük - 17, a betét pedig 14,5 szeresére ugrott négy év alatt.

Másrészt a hitelek kihelyezése sem lehetett kellően óvatos, ezt mutatja a hitelezési veszteségek felfutása. (Az Aranykönyv az "Értékvesztés, kockázati céltartalék-képzés" esetén abszolút számot nem ad meg, csak annak változását közli.)

A hitelezési veszteségek folyamatos növekedése mellett még egy monotonon növekvő költségelemet lehet felfedezni, mégpedig az általános igazgatásét. Ennek elképesztő mértékét jól mutatja, hogy a Széchenyi Bank általános igazgatási költségének szintje 2013-ban majd háromszorosa volt az elért kamateredmény és jutalék és díjeredmény összegének. Ilyen kiugró aránytalanságot a hasonló nagyságú bankoknál nem lehetett látni 2013-ban.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!