3p

A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) és az MKB Bank közös szervezésében kilenc bankból álló banki konzorcium szerveződött annak érdekében, hogy áthidalják a Transelektro likviditási gondjait és a csoport teljesíthesse nagy értékű belföldi, illetve exportmegrendeléseit - közölte az MKB Bank kedden.

[ajanlo=1473][igazitas=right/]A konzorcium további tagjai a Commerzbank, az Eximbank, a K&H Bank, a KDB Bank, az OTP Bank, a Raiffeisen Bank és az IC Bank. A szerződéses feltételek kialakítása folyamatban van, derül ki az MKB Bank MTI-hez eljuttatott sajtóközleményéből. A konzorciumi partnerek célja, hogy az állami szerepvállalás mellett pénzügyileg stabilizálják a cégcsoportot, s azt szakértők bevonásával szervezzék újra.

Az MKB Bank szerint a jelenlegi legsürgetőbb feladat a felhalmozódott jelentős szállítóállomány rendezése a további termelés biztosítása érdekében. Ez egyrészt a friss pénzek cégcsoportba történő juttatásával, másrészt az APEH-tartozások átütemezésével, harmadrészt a finanszírozó bankok által nyújtott hiteltörlesztési moratóriummal garantálható.

2,25 milliárdos állami garancia

A Transelektrónak 3,5 milliárd forint friss tőkére van szüksége likviditási gondjainak leküzdéséhez. Ehhez a tulajdonosoknak 500 milliót kell betenniük, a további, a kereskedelmi bankok által folyósítandó 3 milliárd forint 75 százalékára pedig garanciát vállal az állam, jelentette be korábban Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter. Az összeg fedezetéül a csoport tulajdonosai a birtokukban lévő, még nem megterhelt üzletrészeket és ingatlanokat ajánlják fel.

Mint ismert, Kóka még január 20-án jelentette be, hogy - a hitelező bankokkal együtt - válságmenedzsmentet neveznek ki a Transelektro élére. A testület a cég operatív vezetését látja majd el, és "stratégiai együttműködést tart fenn" a tulajdonosokkal. Ezzel párhuzamosan a kereskedelmi bankok hitelezői konzorciumot alakítottak Erdei Tamás, az MKB Bank elnök-vezérigazgatójának, a Magyar Bankszövetség elnökének vezetésével.

[ajanlo=1474][igazitas=left/]Magyari a Transelektro élén

A bankok pénzügyi biztosának, azaz "válságmenedzsernek" Magyari Józsefet, a Kossuth Holding Vagyonkezelő Rt. vezérigazgatóját kérték fel. Magyari a hitelezői konzorcium megbízottjaként veszi át a csoport ipari részének irányítását, tehát a magánbankok pénzérdekeit képviseli majd.

A talpra állás elősegítése érdekében a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) és az Eximbank átütemezi a Transelektro hiteleit, illetve utóbbi a csoport export-megrendeléseit finanszírozza, s a jelenlegi 11 milliárd forintos hitel-összeget toldja meg további 1 milliárddal. Ez gyakorlatilag a közel-keleti kintlevőségek egy részének faktorálását jelenti.

A Transelektróhoz 47 milliárd forintos külső tőke- és hitelállomány kapcsolódik, amelyből az állami bankok több mint 22 milliárddal részesednek. A csoport több mint 50 milliárd forint értékű megrendeléssel rendelkezik, lejárt hitele nincs.

Székely Péter az mfor.hu-nak korábban elmondta: a csoport banki hitelállománya 30 milliárd forintra rúg, a szállítói tartozások pedig 5 milliárd forintot tesznek ki. Utóbbival szemben áll egy hasonló nagyságrendű vevői követelésállomány. Emellett már akkor megemlítette: rendelkeznek egy előmegállapodással arra, hogy az APEH átütemezi több mint 1 milliárd forintos adókötelezettségüket.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!