3p

Kiemelten kell figyelni a fiatalkorú munkavállalókra, a legtöbb munkabaleset ugyanis odafigyeléssel és szervezéssel elkerülhető. Ráadásul ez még pénzbe sem kerül a vállalkozónak, foglalta össze a diákmunka nyári ellenőrzésének tapasztalatait az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Felügyelőség.

(Mfor-montázs)

"A vizsgálatok apropója az volt, hogy történt néhány súlyos, halállal végződő munkahelyi baleset, ahol minden esetben fiatalkorúak voltak az áldozatok" - fejtette ki az előzményeket az mfor.hu-nak Papp István, az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Felügyelőség (OMMF) elnöke.

Nem érzik a veszélyt

Ennek oka, hogy a fiatalok - életkori sajátosságaiknál fogva - az átlagnál kevésbé érzékelik a veszélyt, egyéni védőeszközöket pedig nem szívesen hordanak, mert azok nem eléggé divatosak. Ráadásul figyelmük hamar lankad, és könnyen válnak szétszórttá.

Munkabiztonsági szakértők szerint ehhez jön még a munkatapasztalat hiánya, ami különösen igaz a nyári szünidőben munkát vállaló diákokra, illetve a pályakezdő fiatalokra. Ők még jobb esetben is csak a munka elméleti részével vannak tisztában, a gyakorlatuk azonban általában hiányzik.

Magyarországon a legtöbb fiatalkorú munkavállalót a mezőgazdaságban foglalkoztatják, szezonális nyári munka keretében. Azonban jellemzően kukoricacímerezést, gyümölcsszedést és csomagolási munkákat végző diákok esetében a munkáltatók sokszor sem a pihenőidőre, sem a munkabiztonságra vonatkozó szabályokat nem tartják be, holott a mezőgazdaság amúgy is az egyik legveszélyesebb ágazatnak számít munkavédelmi szempontból.

15 évesnél fiatalabb dolgozók

A kiemelt ellenőrzések nyomán a leggyakoribb jogsértés a munkaszerződés nélkül való foglalkoztatás, illetve az illegális munkaerő-kölcsönzés volt. 54 munkáltató közül 38 foglalkoztatott szabálytalanul 18 év alatti munkavállalókat, némelyikük még a 15 éves korhatárt sem érte el. A felügyelet egyes esetekben felfüggesztette a szabálytalan tevékenységet, több esetben pedig helyszíni bírságot is kiszabtak a felügyelők.

Mivel a fiatal dolgozók önmagukra is veszélyt jelenthetnek, a balesetek elkerülése érdekében szükséges gondoskodni a folyamatos felügyeletükről. Emellett külön munkaügyi védelemben kell részesülniük: például tilos a túlóra, az éjszakai foglalkoztatás, emellett pótszabadságot is biztosítani kell számukra. A kipihent dolgozó ugyanis jobban oda tud figyelni a munkájára, a veszélyekre, így csökkenthető a balesetveszély.

A fiatal munkavállalókat érintő fokozott veszély elkerülésére az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség 2006-ra meghirdette a "Biztos kezdet" kampányt, amihez hazánk is csatlakozott. A munkabiztonsági szakértők felhívják a figyelmet: a munkaadók feladata biztosítani a feltételeket e korosztály biztonságos és egészséges munkavégzésére.

Körte Ildikó
Menedzsment Fórum Kapcsolódó anyagok: Kampány indult a biztonságos munkahelyekért Több mint 22 ezren vannak veszélyben munkahelyükön A halászat a legveszélyesebb foglalkozás az USA-ban Bekeményítenek a munkaügyi ellenőrök Fütyülnek a cégek a dolgozók jogaira

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!