3p

A legfrissebb adatok szerint a versenyszférában továbbra is csökkenő trendet követ az alkalmazottak száma. Nemzetgazdasági szinten a bővülés csak a berobbant közmunka eredménye - még mindig.

A Központi Statisztikai Hivatal pénteki gyorsjelentése felemás adatokat tartalmazott. Hosszú idő óta csak arról szólnak az adatsorok, hogy ha többen is dolgoztak az adott hónapban Magyarországon a legalább 5 főt foglalkoztató vállalatoknál, az csak a közmunka eredménye. Most májusban sincs ez másként.

Nemzetgazdasági szinten 2,707 millióan álltak alkalmazásban, ami előző évhez képest kicsivel több mint 12 ezer fős bővülés eredménye, ami a majdnem 150 ezer fős közfoglalkoztatotti létszámnak köszönhető. Viszont 2011 nyara óta nem volt olyan, hogy éves bázison két egymást követő hónapban bővült volna a létszám.

A versenyszférában ugyanis tovább tart az éves bázisú létszámcsökkenés. Áprilishoz viszonyítva ugyan a szezonális tavaszi, nyári munkalehetőségeknek köszönhetően 8 ezerrel bővült az alkalmazottak száma ebben a szektorban, a tavaly májushoz nézve tovább tart a csökkenő trend. A most közölt 1,812 millió fő közel 10 ezres elmaradást mutat. Ezzel pedig immár kereken másfél éve folytatódik a versenyszféra zsugorodása. Egyetlen öröm az ürömben, hogy az elmúlt hónapokban stabil, 10 ezer fő körüli eltérés van az előző évi adatokhoz képest, miközben 2012 év végén még a 40 ezret is meghaladta a mínusz.

Ami jó: nőnek a reálbérek

A statisztika igazán jó oldala pedig a keresetekre vonatkozó adataihoz kapcsolódik. Nemzetgazdasági szinten 214,6 ezer forint volt az átlagos, prémiumok nélküli bruttó kereset, ami előző évhez képest 2,6 százalékos változást jelent. A versenyszférában pedig átlagosan 226 ezer forintért dolgoztak azok, akiknek rendszeres, bejelentett munkája van, vagyis 3,4 százalékkal többért, mint egy évvel ezelőtt.

A nettó béreknél viszont még ezeknél is nagyobb arányú változás volt annak eredményeként, hogy idén már nem kell - az szja szempontjából - bruttósítani a 202 ezer forint feletti béreket. Országos átlagban az előző évihez képest 4,4 százalékkal vihetnek haza többet az alkalmazottak, vagyis 152 ezer forintért végzik a munkát, míg a versenyszférára 5,3 százalékos növekedést mutatott ki a statisztikai hivatal. A vállalkozásoknál így 161 ezer forintot  kaptak kézhez a dolgozók.

Mivel a májusi infláció 1,8 százalékos volt, ez azt jelenti, hogy reálszinten a nemzetgazdaságban 2,5 százalékkal ér többet a fizetés idén, míg a versenyszféra esetében ez 3,3 százalékot tesz ki.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!