3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Január közepén Magyarország vezető műtrágyagyártóját, a Nitrogénműveket hirdették ki a román Nitramonia privatizációs tenderének győzteseként. A céget korábban már egy amerikai társaság magánosította, később azonban ismét az állam kezébe került. Az mfor.hu-nak Bige László, a tulajdonos Bige Holding Kft. elnök-vezérigazgatója nyilatkozott az ügyletről.

A Nitrogénműveké lett a román gyár (illusztráció)

Idén januárban - egy temesvári céget maga mögött hagyva - a Nitrogénművek Rt. lett az öt társaságból álló Nitramonia Fagaras eladására másodszor kiírt tender győztese. Az Averea című lap szerint a magyar vállalat 1997-ig rendszeres vevője volt a fogarasi kombinát által előállított termékeknek. A magyar cég nem csak Romániában, hanem a régió többi országában is érdeklődik újabb akvizíciók, befektetési lehetőségek iránt a vegyipar területén.

"Több potenciális célpontot is számba vettünk, de egyelőre még nem jött létre konkrét megállapodás" - mondta az mfor.hu-nak Bige László, a Bige Holding Kft. elnök-vezérigazgatója.

Bige László

A megvásárolt társaságok működtetéséhez beruházásokra lesz szükség, az önálló egységek "nem működnek jól, szakaszosan" végzik tevékenységüket, tette hozzá. Bige szerint sokat kellene még változnia a romániai befektetési környezetnek ahhoz, hogy elég tőkebarát legyen.

Az egykor 1200 főnek munkát adó vállalat egységei közé tartozik a műtrágya- és nitrogéntermékgyártó Nitrofertilizer, az ipari robbanószergyártó Nitroexplosives, a Nitrocontrol, a speciális építési munkákat végző Nitroservice és a vasúti szállító Nitrotrans.

Visszaadták az államnak

[ajanlo=1507][igazitas=right/]A vegyipari társaság újbóli privatizációját 2005 szeptemberében hirdették meg, miután az amerikai SaT Oil Equipment and Machinery Ltd.-től visszakerült a Romániai Privatizációs és Vagyonkezelő Társaság (AVAS) kezébe. Utóbbira tavaly februárban került sor.

A román sajtóban megjelent információ szerint az amerikai befektető nem tett eleget az állammal kötött megállapodás feltételeinek a környezeti beruházások és a tőke-hozzájárulás tekintetében. Például nem nyújtotta be a szükséges dokumentációt az illetékes ügynökséghez a működés újraengedélyeztetéséért. A teljesítetlen rendelkezések miatt az AVAS több büntetést is kiszabott, a volt vevő továbbra is jelentős összeggel tartozik az államnak.

Az amerikai vállalat képviselője ezzel szemben azt állította, hogy felső politikai körökből gyakoroltak rájuk nyomást az ipari platform működésének beszüntetése érdekében. A Realitatea Romaneascaban megjelent cikk szerint állítólag ócskavasként adták el a gyár több tonnányi rozsdamentes felszerelését.

Nagy Vajda Zsuzsa

Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:
Erősít a román piacon a MOL
Tolonganak a magyar cégek a román piacokért
Romániában terjeszkedik a sertéstenyésztő óriás

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!