4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A vállalati fúziós és felvásárlási (Mergers & Acquisitions, M&A) piacon tapasztalt visszaesés Magyarországon a legjelentősebb az unióban és a közép-kelet európai régióban. A következő években a Jeremie I. program során véghezvitt befektetésekből való kiszállások, a még rendelkezésre álló tőke, valamint a Jeremie II. indulásával elérhetővé váló újabb források táplálhatják a magyarországi tranzakciós piacot - állapítja meg a Niveus Consulting Group elemzése.

A bejelentett és lezárt tranzakciók számát és értékét tekintve az M&A piac a tavalyi növekedést követően jelentős visszaesést mutat Magyarországon, az Európai Unióban valamint a közép-kelet európai régióban egyaránt. A rendelkezésre álló adatok alapján a legnagyobb csökkenés Magyarországon figyelhető meg; ebben az évben eddig 32 ügylet zárult le, amely az egy évvel korábbi 42 tranzakcióhoz képest csaknem 25 százalékos csökkenést jelent. A visszaesés az Európai Unióban és a közép-kelet európai régióban egyaránt 5 százalék körüli.

"A piac szűkülésének főbb okai a jelenlegi bizonytalan gazdasági környezet, a beszűkült banki finanszírozási lehetőségek és a kedvezőbb adásvételi alkalomra és piaci kilátásokra váró tulajdonosok és befektetők lehetnek" - kommentálja a M&A piacon tapasztalt visszaesést Sipeki Péter, a Niveus Consulting Group M&A üzletágának vezetője a cég közleményében.

Bár a visszaesés jelentős, nem érinti a piac valamennyi szereplőjét. "A hazai M&A piac a kis- és középvállalati szegmensben viszonylag aktívnak tekinthető egyrészt a Jeremie Kockázati Tőke Program keretein belül elkülönített közel 90 milliárd forint tőkének köszönhetően, másrészt pedig azért, mert a banki finanszírozási hajlandóság visszaszorulása is arra kényszeríti a befektetőket, hogy saját forrásból finanszírozzák ügyleteiket, így a nagyobb tranzakciók váratnak magukra" – teszi hozzá a szakértő.

A Jeremie I. Kockázati Tőke Program a részt vevő alapokon keresztül az innovatív, átgondolt üzleti tervvel és elkötelezett menedzsmenttel rendelkező, 5 évnél nem régebbi alapítású, 1,5 milliárd forintot meg nem haladó forgalmú, korai és növekedési szakaszban lévő vállalkozások számára biztosít forrásokat, míg a Jeremie II. Programban a kritériumok magvető (a legkorábbi életszakaszban lévő) cégeknél 3 év és 200 millió forint, növekedési szakaszban lévő cégek esetében pedig 5 év és 5 milliárd forint.

A kockázati tőke befektetések tekintetében Magyarország kiemelkedően jól teljesít a többi uniós tagországhoz képest. Az EVCA (European Private Equity and Venture Capital Association) nyilvánosságra hozott adatai szerint a 0,04 százalékos GDP-arányos tőkebefektetés alapján Magyarország az EU tagországok között a 6. helyen áll, annak ellenére, hogy az első Jeremie program keretében az alapok által elnyert, és átlagosan 30 százalék magántőkével kiegészített 48 milliárd forintnyi összegnek - részben az alapok késedelmes indulása miatt - egyelőre csak 30-35 százalékát helyezték ki. A kihelyezések célterületét főként az informatikai és technológiai cégek - amelyek az M&A tranzakciók jelentős részét is meghatározzák -, valamint média, telekommunikációs, kereskedelmi, feldolgozóipari és biotechnológiai iparágakban szereplő kis- és középvállalatok alkotják.

Az elkövetkező időszakban várhatóan a Jeremie I. program befektetéseiből való kiszállások, a még rendelkezésre álló 34 milliárd forintnyi tőke - amelyből közel 22 milliárd forintot 2013 végéig be kell fektetni - valamint a Jeremie II. indulásával elérhetővé váló 28,5 milliárd forint (magánforrással együtt közel 41 milliárd forint) lesznek a hazai kis-és középvállalati tranzakciós piac fő mozgatórugói a Niveus Consulting Group szerint.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!