4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nincs olyan közgazdasági szakember, aki ne értene egyet azzal, hogy a magyar gazdaságban fordulatra van szükség. Az összhang azonban ezzel véget is ért. A CEMI ugyanakkor arra vállalkozott, hogy felmérje a gazdaság állapotát, és a kihívásokra a környezet és a társadalom elvárásainak megfelelő válaszlehetőségeket adjon.

Mind a szakmai, mind a szélesebb értelemben vett közvéleményben nagyon különböző teóriák illetve gondolatok léteznek arról, hogy mik is a gazdaság fundamentális problémái, hogy azok optimális kezeléséről már ne is beszéljünk. Feltűnő ugyanakkor, hogy néhány tiszteletre méltó kivételtől eltekintve, szinte senki sem próbálkozott átfogó, tényalapú helyzetértékelést és kitörési stratégiát felmutatni. Ennek hiányában azonban a különböző részterületek kapcsán megfogalmazott szakpolitikai észrevételek relatív fontossága nem tisztázott, s így sokszor az összgazdaság szempontjából marginális fontosságú kérdésekről folyik publikus diskurzus, miközben az igazán égető témák nyilvános elemzése elmarad.

A fenti probléma orvoslását tűzte célul a Central European Management Intelligence (CEMI), amikor 2006. januárjában útjára indította azt a projektet, melynek eredményeképpen létrejött ez a tanulmány. A CEMI felsővezetői stratégiai tanácsadó cégként meglévő üzleti reputációjának részben éppen az a forrása, hogy a piacon egyedülálló módon ragaszkodik javaslatai tényalapúságához. Ezt a "szélsőséges" ténybeli megalapozottságot hiányoltuk a magyar gazdaságról szóló vitákban, s úgy gondoljuk, hogy e tanulmánnyal bemutatjuk, hogy igenis lehetséges ilyen szigorú szakmai alapon beszélni e kérdésekről is.

Tanulmányunkban arra törekedtünk, hogy az egyes szakterületek legfontosabb kérdéseiben kellő mértékben elmélyedjünk ahhoz, hogy a kulcs problémákat és lehetséges kezelési módjukat azonosítsuk, de ugyanakkor ne vesszünk el a szakpolitikai részletekben. Ennek megfelelően először a hazai helyzetről próbáltunk tény alapú képet festeni, majd ahol lehetett ezeket nemzetközi összehasonlításnak vetettük alá. Ezek az aggregált adatok, illetve nemzetközi összehasonlítások kiválóan alkalmasak arra, hogy azonosítsuk a legnagyobb problémákat és azok mozgatórugóit, ezért aztán makro szintű programok alkotására az esetek többségében elegendőek. Ugyanakkor nyilvánvaló az is, hogy a konkrét megvalósításhoz túl kell majd tudni lépni ezen a szinten és el kell merülni az egyes szakpolitikai részletekbe. Fontos viszont megjegyezni azt, hogy az aggregátumok és összehasonlítások alapján képzett célszámok sarokszámként kell hogy működjenek a szakpolitika számára.

A "Makro Egyensúly és Növekedés" című projektet a CEMI szervezte, vezette és a szakmai munka egy jelentős részét is a cég munkatársai, elsősorban Orbán Krisztián, Vadas László és Delikát Zsuzsa végezték el. Ugyanakkor a szakmai munkában rendkívül fontos szerepet játszott két külső szakértő, Barabás Gyula és Holtzer Péter, továbbá jelentős segítséget kaptunk Oszkó Pétertől, akik egyrészt saját szaktudásukkal és idejükkel, másrészt más szakértők bevonásával és azok munkájának koordinálásával járultak hozzá az anyag megalkotásához. A projektet Orbán Krisztián vezette. Vadas László az államigazgatási, egészségügyi és oktatási, Barabás Gyula a makrogazdasági foglalkoztatási és részben az adózási, Holtzer Péter a nyugdíjrendszerrel és a cigánysággal foglalkozó, Oszkó Péter pedig az adórendszerrel foglalkozó területek felelőseként tevékenykedett, míg Delikát Zsuzsa valamennyi területhez kapcsolódóan végzett kutatási és adatelemzési munkát. Fontos azonban megjegyezni, hogy miközben minden témának van egy-egy projekten belüli felelőse, minden egyes fejezet tükrözi az egész csapat közös gondolkodását. A projekt munkája során mindvégig értékes szakmai és morális támogatást kapott a Tanácsadó Testülettől, melynek tagjai Csaba László, elnök, Chikán Attila, Jaksity György, Járai Zsigmond és Simor András.

A projekt tagjai köszönetet szeretnének mondani azoknak a szakértőknek, akik szakmai segítségükkel lehetővé tették egy-egy terület alaposabb megértését, egyes problémák mélyebb feltárását, különösen Augusztinovics Máriának, Hablicsek Lászlónak, Hamecz Istvánnak, Heim Péternek, Hegyesiné Orsós Évának, Kádár Krisztiánnak, Kőrösi Orsolyának, Lakatos Sándornak, Orbán Gábornak és Palotai Dánielnek.

Central European Management Intelligence (CEMI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!