5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az elmúlt tíz év legrosszabb munkaerő-piaci helyzetére utalnak annak a felmérésnek az adatai, amellyel a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) gazdasági szakán nemrégiben végzett diákok elhelyezkedési lehetőségeit vizsgálták. Ráadásul a kutatást még a világgazdasági válság magyarországi megjelenése előtt végezték, vagyis a helyzet azóta valószínűleg csak rosszabb lett.

Bár rosszabb a helyzetük, még mindig sokat ér a diplomájuk

Már a pénzügyi válság magyarországi megjelenése előtt rosszabbodott a BME néhány éve gazdasági szakon végzett hallgatóinak munkaerő-piaci helyzete. Bár még mindig igaz, hogy az itt diplomát szerzők már tanulmányaik befejezése után nem sokkal az átlagfizetés fölött keresnek, a most kapott eredmények relatív kicsit rosszabbak voltak, mint a korábbi években - közölte Szabó Imre, a BME Diákközpontjának igazgatója a felmérés ismertetése során egy, a napokban tartott sajtótájékoztatón.

Hozzátette: feltételezhető, hogy a nyár elején készült felmérés már mutatta a romló gazdasági helyzetet, ami akkor még az emberek nagy része számára nem volt egyértelmű.

A Műegyetemen immár tíz éve készítenek felmérést a végzősök elhelyezkedési esélyeiről. Az itt végzettek nagyon jó eséllyel indulnak a hazai munkaerő-piacon, így – bár nehéz összehasonlítani a különböző felsőfokú intézmények kutatásait, hiszen nincs egységes rendszer az utánkövetésre – feltehetőleg hasonló eredmények mutatkozhatnak más területeken is.

Már tavaly év elején rosszabbnak látszott a helyzet

A mostani felmérés során elsősorban a 2006-ban, egyetemi szinten gazdasági szakon végzettek munkaerő-piaci helyzetét vizsgálták. Ezeknek a frissdiplomásoknak a bruttó átlagjövedelmük 2007-ben 328 ezer forint volt, tavaly februárban pedig 288 760 forintot tett ki az átlagbérük. (Igaz, ebben nincsenek benne a pluszjuttatások.) Összehasonlításképpen: a KSH szerint a teljes munkaidejű szellemi foglalkozásúak átlagban havi bruttó 255 580 forintot kerestek tavalyelőtt.

A 2004-ben végzettek 2007-es havi bruttó átlagjövedelme 375 240 forint, a 2008. februári havi átlagkeresete pedig 462 090 forint volt, ami jelentős növekedés ezen csoportnak a 2006-ban mért, 2005. évi havi bruttó átlagértékéhez (290 320 forint) képest.


Az országos helyzethez képest az itt végzettek átlagban továbbra is kedvező helyzetben vannak, azaz a BME diploma az átlagnál magasabb jövedelmet jelent, már a karrier legelején is. Ugyanakkor meg kell említeni, hogy a karok adatait vizsgálva az utóbbi kijelentés nem igaz a Gépészmérnöki, az Építészmérnöki, valamint a Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar esetén, azaz a kari átlag nem éri el a szellemi foglalkozásúak országos átlagát.

Az álláskeresés a Gazdaság- és Társadalomtudományi Karon végzettek háromnegyedénél már a tanulmányok befejezése előtt elkezdődik, aminek eredményeként a végzettek több mint fele már a tanulmányai alatt elhelyezkedik. Ez nagyon jó arány, hiszen az Aiesec napokban nyilvánosságra hozott, számos felsőoktatási intézményben végzett felmérése szerint bár javult, még mindig csupán 30 százalék azok aránya, akik már a diplomaosztás előtt egy évvel nekifognak e tevékenységnek.

Több hónapba is telhet az álláskeresés

Azok a hallgatók, akik nem helyezkedtek el záróvizsgájukig, átlagosan négy hónapon belül találtak munkát. Az elhelyezkedésben a legnagyobb segítséget az ismerősöktől, családtagoktól kapják. Az itt végzett hallgatók között a többi kar diákjaihoz képest meglepően magas, közel 25 százalék azoknak az aránya, akik a Műegyetemi Állásbörze segítségével találnak munkát.

Érdekes módon a gazdasági szakokon végzettek szinte valamennyi vizsgált munkakörben és ágazatban megtalálhatóak, például a gazdaság, pénzügy, tanácsadás, tervezés, kutatás, kereskedelem, üzletkötés, kivitelezés területén. Legtöbben az ötszáz fő feletti létszámot foglalkoztató cégeknél helyezkednek el. Munkanélküliként építőmérnöki és műszaki menedzser diplomával rendelkezők jelölték meg magukat.

A válaszadók egyharmada nyilatkozta azt, hogy az egyetemen oktatott anyag ismerete a munkájához elengedhetetlen illetve jól hasznosítható, további 50 százalék szerint használható. Több mint a fele azt állítja, hogy szakmája erkölcsileg legalább jól megbecsült, és a kutatásban részt vettek 80 százaléka mondta, hogy szakmája anyagilag a legnagyobb megbecsülésben részesül.

A többi karral összevetve a legkedvezőbb értékelést idén is az építészmérnökök adták, ahol gyenge ("alig használható" illetve "egyáltalán nem használható") minősítés nem is fordult elő. Továbbra is a Gazdaság- és Társadalomtudományi Karon, valamint a Vegyészmérnöki és Biomérnöki Karon végzett hallgatók utólagos értékelése a legkedvezőtlenebb – derült ki az egyetem felméréséből.

Bár az átlagosnál valamivel kedvezőbb anyagi elismertséggel jellemezték szakmájukat a Gazdaság- és Társadalomtudományi Karon végzettek is, ők azonban gyakrabban érzik úgy, hogy az anyagi megbecsülést nem kíséri az erkölcsi. Az építészmérnökök és az építőmérnökök esetében éppen fordított a helyzet: bár szakmájuk erkölcsi presztízsét elég jónak érzik, anyagi elismertség tekintetében a legtöbben legfeljebb közepes értékelést adtak.
 
Kovács Zita

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!