3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Több mint 40 országnak nyújt segélyt Magyarország, ami csak első hallásra tűnhet soknak, a legtöbbet adományozók élvonalának mégcsak a közelében sem vagyunk.

Az OECD adatai alapján az Economist egy remek infografikán hozta össze a világ adományozóinak és kedvezményezettjeinek térképét. Ez alapján hazánk megítélése leginkább átlagos lehet, de kezdjük is a legelején.

Magyarország a grafika szerint 48 országnak nyújtott segélyt, igaz, nekünk csak 42 országot sikerült összegyűjteni a térkép segítségével. Átlagosan jelenlegi árfolyamon számolva 66 millió forintos segélyt nyújtottunk egy-egy országnak 2014-ben, összesen pedig több mint 2,8 milliárd forintot (10,25 millió dollár) osztogattunk szét a segítségre szorulók körében.

A legkisebb segély 0,01 millió dollár, vagyis 2,77 millió forint volt, ekkora támogatásban 11 ország részesült, és a kedvezményezett országok zöme ennél nem is kapott sokkal több pénzt.

5 ország azonban kiemelkedő támogatásban részesült:

  • Srí Lanka 285 millió forintot (1,03 millió dollár) kapott,
  • Vietnám 379 millió forintot (1,37 millió dollár),
  • Szerbia 387 milliót (1,4 millió dollár),
  • Ukrajna 415 milliót (1,5 millió dollár),
  • meglepő rekorder pedig Jordánia 534,6 millió forintos (1,93 millió dolláros) magyar segéllyel.

A fenti listából talán a szerbeknek és az ukránoknak juttatott jelentősebb összegek azok, amik logikusnak és érthetőnek tűnnek tekintve hogy szomszédos, régióbeli országokról van szó, ahol jelentősebb számban élnek magyarok is. Vietnám, Srí Lanka és főleg Jordánia félmilliárdos segélyére azonban nehezen találunk magyarázatot. (Update: Jordánia lakosságának tizede menekült, csak Szíriából 655 ezer embert fogadtak be, II. Abdullah jordán király többször sürgette a fejlett világot, hogy járuljon hozzá ennek a menekültáradatnak a kezeléséhez. Orbán Viktor pedig többek között már 2015-ben előterjesztett hatpontos elképzelése szerint még a schengeni határok előtt szét kellene választani a menekülteket a gazdasági bevándorlóktól, vagyis akár Jordániában is megtehető lenne ez.)

(Forrás: Economist)

Most akkor nagylelkű adományozók vagyunk?

Az infografika szerint a rangsor hátsó felében helyezkedünk el a 48 megsegített országgal, viszont mögöttünk még így is 10 ország szerepel, többek között Szlovákia is. A visegrádi országok közül a lengyel állam 73, a cseh pedig 77 országnak nyújt anyagi támogatást. A csehek legnagyobb mértékben, 5,77 millió dollárral Afganisztánt segítették, a lengyelek pedig Etiópiát, több mint 23 millió dollára, de második legnagyobb összeget is afrikai ország kapta, Angola 14,68 millió dolláros segélyt kapott a lengyelektől.

Az adományozók élén a világ legnagyobb országai állnak: Japán 141, az USA 132, Dél-Korea pedig 131 országnak nyújtott segítséget 2014-ben. A japánok Vietnámnak adták a legtöbb pénzt, több mint 1,8 milliárd dollárt, vagyis közel 500 milliárd forintot. Amerika Afganisztánnak adta a legtöbbet, 1,7 milliárd dollárt, Dél-Korea legnagyobb támogatásban részesülő kedvezményezettje pedig Vietnám volt 185 millió dollárral.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!