3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Noha a nemzeti számviteli szabályok világszerte egyre inkább igazodnak a Nemzetközi Számviteli Standardokhoz (IAS), a fejlődés felemás - derül ki a világ hét vezető könyvvizsgáló cégének ma közzétett nemzetközi felméréséből.

A sokféle, egymástól és az IAS-től is különböző helyi szabályozások elavulttá válnak - mondta a projekt magyarországi felelőse, Boros Judit. A KPMG szakértője hangsúlyozta, hogy a kormányoknak, az üzleti élet, illetve a könyvvizsgáló szakma vezetőinek erősíteniük kell együttműködésüket, hogy a lehető leghamarabb megteremtsék az univerzális számviteli nyelvet. Ugyanakkor a felmérés azt is bizonyítja, hogy a pénzügyi információk felhasználóinak minden esetben meg kell vizsgálniuk, hogy a kérdéses pénzügyi jelentés a nemzeti normák, vagy az IAS szerint készült-e.

Magyarországon előrelépést jelent a januártól érvényes új számviteli törvény, amely megszüntetett számos - a hasonló tavalyi felmérés által még kifogásolt - eltérést a magyar és nemzetközi normák között. Ugyanakkor megkezdődött a magyar számviteli normák rendszerének kidolgozása is. Boros szerint bíztató, hogy - az Európai Unió konvergencia-törekvéseihez hasonlóan - hazánkban is mind többen szorgalmazzák, hogy a nemzeti standardokat az IAS elveire építsék.

Boros Judit arra is felhívta a figyelmet, hogy az írott szabályok egységesítése alapvető, de nem elégséges: a jobb összehasonlíthatóság csak akkor eredményez ténylegesen magasabb szintű számviteli gyakorlatot, ha az írott szabályokat pontosan betartják és betartatják. A pénzügyi jelentések színvonalának emeléséhez, együttműködésre van szükség a kormányok, az üzleti élet vezetői, és a könyvvizsgálat szakemberei között, és fejleszteni kell a szakmai, oktatási és szabályalkotási infrastruktúrát is.


A GAAP 2001 című nemzetközi felmérést az Andersen, a BDO, a Deloitte Touche Tohmatsu, az Ernst & Young, a Grant Thornton, a KPMG és a PricewaterhouseCoopers közösen készítette. A nagy audit cégek másodszor adnak ki közös jelentést: a világ 62 országában több száz partner és menedzser vett részt a munkában. A felmérésben szereplő államokat - köztük Magyarországot - gazdasági súlyuk és teljesítményük alapján választották ki. A tanulmány a számvitel 80 legfontosabb területét vizsgálja (köztük a kiegészítő mellékletekre vonatkozó néhány követelményt is), és a 2001 decemberében hatályos normák alapján országonként felsorol olyan példákat, amelyekben a helyi szabályozás nem engedi, illetve nem kívánja meg a Nemzetközi Számviteli Standardok értékelési elveinek alkalmazását. (A felmérés elsősorban a tőzsdei cégek konszolidált beszámolóira összpontosít.) A jelentés elemzi a tavalyi felmérés óta az egyes országokban hozott változásokat, illetve a konvergencia érdekében tervezett jövőbeni lépéseket is. (A teljes szöveg elérhető a www.ifad.net címen.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!