3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Szeptember 30-ig lehet benyújtani a NAV-hoz a külföldi áfa visszatérítésére vonatkozó kérelmeket. A magyar cégek a Baker Tilly Hungária szakértője szerint még mindig ritkán igénylik vissza a másik EU-országban történt tartózkodással kapcsolatos számlák áfáját, pedig ezt egyszerűen, díjmentesen megtehetnék.

A nemzetközi adótanácsadó és könyvvizsgáló cég szerint rengeteg vállalat szembesül azzal, hogy külföldre utazó vagy átmenetileg ott dolgozó munkatársának üzemanyag, lakhatási, szállodai-, vendéglátási-, autóbérlési- vagy konferencia számlája az adott ország áfáját tartalmazza. Bagi Márta, a Baker Tilly Hungária partnere szerint azonban a hazai cégek gyakran a számla bruttó összegét könyvelik költségként, nem foglalkoznak annak áfa-tartalmával.

Ennek oka egyrészt, hogy nem tudják, az áfa bizonyos feltételekkel visszaigényelhető, másrészt túl bonyolultnak, drágának vélik a visszaigénylési folyamatot. Pedig a belföldön letelepedett adóalany díjmentesen, a magyar adóhatósághoz elektronikusan benyújtott kérelmében igényelheti vissza ezt az áfát, a többit elintézik az adóhatóságok. Azaz a NAV megkeresi a külföldi adóhatóságot, továbbítja az igénylést, a külföldi hatóság azt megvizsgálja, esetleg új információt kér, és végül a visszajáró pénzt kiutalja a magyar cégnek.

Az EU áfa-direktíva alapján általánosságban a vendéglátás teljesítési helye az, ahol a szolgáltatást ténylegesen nyújtják, szállás esetén ahol az ingatlan van, gépkocsi rövid távú bérlése esetén pedig ahol azt ténylegesen a bérlő birtokába adják. Ezért ezekben az esetekben a szinte biztosan helyes az adott ország áfájának felszámítása.

A 2014.évi számlák esetén legkésőbb 2015.szeptember 30-ig lehet ezt a kérelmet benyújtani, a nyomtatványt országonként kell kitölteni, az adott országból származó számlák alapján. A szeptember 30-i határidő jogvesztő határidő, ezt követően visszaigénylésre nincs lehetőség.

A visszatérítés az Európai Unió országaiból lehetséges, éves kérelem esetén a minimum összeg 50 euró, vagy annak megfelelő összeg. Mindemellett lehetőség van évközben, negyedéves kérelmek benyújtására is, ha a visszatérítendő összeg eléri a 400 eurót. Ez azt jelenti, hogy akár már az idei első három negyedév számláit is érdemes megvizsgálni, és a feltételek fennállása esetén visszakérni az áfát.

A tagállamok többségénél meghatalmazott is eljárhat, tehát a belföldi cég megbízhat egy tanácsadó céget, hogy eljárjon helyette. Ez esetben a meghatalmazott nyújtja be a kérelmet a szükséges nyilatkozatokkal, mellékletekkel, válaszol a kinti adóhatóság esetleges további kérdéseire.

Az adott ország szabályai alapján előfordulhat, hogy bizonyos összeg felett a számlákat csatolni kell a beadványhoz, illetve a visszaigénylésnél is az adott ország szabályai érvényesítendők; ezek azonosak az adott országban letelepedett cégekre vonatkozó áfa-szabályokkal.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!