3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nemzetgazdasági miniszter szerint 420 ezerrel dolgoztak többen tavaly év végén a 2010-es adatokhoz képest. Megmutatjuk, mi áll a hatalmas szám mögött.

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a minap a Corvinus egyetemen tartott előadásában úgy fogalmazott: a 2010-es adatokhoz képest 2014 végére már 420 ezerrel többen dolgoztak az országban. Ha megnézzük a KSH foglalkoztatottakra vonatkozó adatait, akkor látható, hogy 2010-ben november volt az a hónap, amikor a legtöbb foglalkoztatott dolgozott Magyarországon.

Ha ehhez képest vizsgáljuk a növekedést, 2014 végére 367 ezer fős pluszt kapunk, ha viszont 2010 márciusához mérünk (amikor éven belül a legalacsonyabb volt a létszám), akkor 463 ezer fős a növekedés mértéke. A Varga Mihály által mondott számot akkor kapjuk meg, ha a 2010-es átlagos foglalkoztatási szintet vesszük. Ekkor 2014 novemberére 424, decemberre pedig 410 ezer a bővülés mértéke.

A foglalkoztatottakon belül több csoportot különíthetünk el:

  • benne vannak a KSH által közölt másik statisztika adatai is az alkalmazottak számára vonatkozóan (ez a közszférából, a versenyszférából és a nonprofit szervezeteknél dolgozók létszámából tevődik össze a legalább 5 főt foglalkoztató cégek esetében). Ez az adat a közmunkásokat is tartalmazza.
  • Magába foglalja még az öt főnél kisebb cégeknél alkalmazottakat,
  • az önfoglalkoztatókat, egyéni vállalkozókat,
  • a külföldön dolgozó magyar lakhellyel rendelkezőket.

A 2010-es átlaghoz képest bekövetkezett növekedést mutatja az alábbi diagram, melyen jól látható a munkaerőpiac szezonális ingadozása és az ezt megszüntető téli közfoglalkoztatás hatása is.

A foglalkoztatottakon (420 ezer fős bővülésen) belül a teljes alkalmazotti létszám 130-140 ezer fővel haladja meg a 2010-es év átlagát. Érdekesség, hogy amennyiben az alkalmazotti létszámot csökkentjük a közfoglalkoztatottak számával, akkor a növekedés mértéke már "csak" 30-40 ezer fő.

Az alkalmazottakon belül a legfontosabb - és egyben nagyobb - létszámot adja a versenyszféra, ahol a növekedés 45-55 ezer fős volt 2010 átlagához mérten.

Az alábbi összesített grafikonon így jól látható, hogy a 420 ezer főből

♦ 45-55 ezret ad a versenyszféra
♦ ezen túlmenően az alkalmazottak (közfoglalkoztatottak nélkül) 30-40 ezer főt,
♦ a közfoglalkoztatottak pedig közel 90 ezerrel növelték a foglalkoztatottak számát.

És mi az, ami ezen felül bővíti a létszámot?

  • statisztika hiányában csak bizonytalan becslést lehetne adni a külföldön dolgozók számának változására,
  • az 5 főnél kisebb cégek létszámbővítése,
  • és az egyéni vállalkozók, önfoglakoztatók számának emelkedése.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!