3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jelentős változásokat hozhat a nyilvános társaságok irányításában a 2006. június 1-jén hatályba lépő új Társasági törvény (Gt.), amelybe már beépültek a felelős vállalatirányítási rendszer (corporate governance) fontosabb elemei is.

A felelős vállalatirányítás a szervezeti és működési keretek meghatározásán keresztül biztosítja, hogy a vállalat irányítása ellenőrzött legyen, a kockázatokat megfelelően kezeljék és a társaság elfogadott stratégiájának, s a tulajdonosok szándékainak megfelelően működjön. Ennek főleg a tőzsdén jegyzett cégeknél van fontos szerepe, amelyek esetében elválnak a menedzsment és a tulajdonosok irányítási érdekei, eszközei.

A külföldi, intézményi részvényesekkel rendelkező magyarországi társaságok már alkalmazzák egy-két elemét a rendszernek, a Budapesti Értéktőzsde pedig 2004-ben ajánlásokat vezetett be. A felelős vállalatirányítás szabályainak önkéntes alkalmazása azonban nem jellemző, főleg, mert a menedzsmentek nem érdekeltek a többirányú kontrollban.

A magyarországi nyilvános részvénytársaságoknak az új szabályozás szerint lehetőségük lesz arra, hogy megszüntessék a felügyelő bizottságot és egységes irányítást hozzanak létre, csak igazgatósággal. Ez egyértelmű felelősségi viszonyokat teremt, fogalmazott Palotás Tamás, a Deloitte kockázatkezelési tanácsadó osztályának menedzsere egy sajtóbeszélgetésen.

A legjobb nemzetközi gyakorlathoz igazodva az igazgatóságnak és a felügyelő bizottságnak többségében, az audit bizottságnak pedig teljesen független tagokból kell állnia, vagyis olyan személyekből, akik nem tagjai a menedzsmentnek vagy nem üzletfelei a társaságnak. Ez azt jelenti, egyes esetekben új tagokat kell majd választani vagy megszüntetni a függőségi viszonyokat.

Kötelező lesz létrehozni az audit bizottságot minimum három, független taggal. A bizottság feladata lesz a pénzügyi beszámoló véleményezése, a könyvvizsgáló kiválasztása és javadalmazása, a pénzügyi beszámoló rendszer működésének értékelése, ellenőrzése. A feladatokat tekintve elengedhetetlen, hogy tapasztalt pénzügyi szakemberek kerüljenek e testületekbe.

Az igazgatóság elnökét a jövőben a közgyűlés is választhatja, míg most az igazgatóság jelöli ki saját tagjai közül. A legjobb nemzetközi gyakorlat egyébként megköveteli azt is, hogy a vezérigazgató és az igazgatóság elnöke ne legyen ugyanazon személy. Ez fontos garanciális elv, az igazgatósági elnök ugyanis a tulajdonosokat képviselő irányító testület vezetője, míg a menedzsment, a vezérigazgatóval az élen a végrehajtásért felelős, így a vezérigazgató elnökként önmagát ellenőrzi. A magyar tőzsdei társaságok közül a Magyar Telecom, az OTP Bank, a Mol és a DÉMÁSZ esetében ugyanazon személy tölti be mindkét posztot.

MTI / Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!