4p

Április óta stagnálnak a nettó fizetések Magyarországon az előző hónapokhoz viszonyítva; éves összehasonlításban csökken a növekedés mértéke, és a reálbérek emelkedésének üteme is mérséklődik. Összességében a tavasz óta biztató trendeket mutató munkaerőpiacon is megtorpant a fejlődés - igaz, a versenyszférában havi szinten nő a munkavállalók száma. Mfor.hu háttér.

3,2 százalékkal emelkedtek a reálkeresetek hazánkban idén január és július között a fogyasztóiár-index 5,4 százalékos növekedése mellett, derül ki a KSH pénteken közölt adataiból. A bővülés döntően a személyi jövedelemadó szabályok januári változásának köszönhető.

Az első hat hónapban még nagyobb volt az emelkedés: akkor 3,7 százalékkal nőtt ez a mutató, és összességében tavasz óta a bővülés ütemének folyamatos csökkenése figyelhető meg.

Nettó bérek: már csak plusz 4,5 százalék

A nettó keresetek idén júliusban 130 ezer forintot tettek ki átlagosan - ez nagyjából megegyezik a májusi szinttel, áprilishoz és júniushoz képest pedig minimális csökkenést jelez. A versenyszférában 132 ezer, a közszférában 127 ezer forintot vihettek haza a munkavállalók. 

Bár 2009. júliushoz viszonyítva 4,5 százalékkal nőttek a nettó bérek, az előző hónapokban ennnél jóval nagyobb (7,8, 6,5 és 7,5 százalék) volt a bővülés éves szinten. Leginkább egyébként a januári és márciusi nettó fizetések lőttek ki: ekkor 12,9, illetve 15 százalékos pluszt jegyeztek fel éves szinten. Ennek fő oka, hogy a költségvetési szerveknél foglalkoztatottak januárban és márciusban kapták meg évi eseti kereset-kiegészítésüket. 

A január és július közötti időszakot tekintve az átlagos nettó kereset 132 900 forint volt - ezen belül a fizikai foglalkozásúaké 96 700, a szellemi foglalkozásúaké 171 100 forint -, ami átlagosan 8,8 százalékkal magasabb az előző évinél. Az emelkedés szintén a személyi jövedelemadó szabályok januári változására vezethető vissza.

Stagnálnak a bruttó bérek

A bruttó keresetek 198 ezer forintot tettek ki idén júliusban, ami júniushoz képest csökkenést, 2009. júliushoz képest pedig nagyjából szinten maradást jelent.  


A január-július közötti időszakot tekintve az átlagos bruttó kereset 203 200 forint volt - ezen belül a vállalkozásoknál dolgozóké 205 500, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állóké 201 500 forint -, ami 2,6 százalékkal több, mint 2009 hasonló időszakában.

Míg a versenyszférában 4,2 százalékkal nőttek, addig a költségvetés területén 0,9 százalékkal csökkentek a bruttó átlagkeresetek éves szinten annak ellenére, hogy utóbbi szférában január és március hónapokban kereset-kiegészítés kifizetésére került sor.

A legjobban fizető gazdasági ág továbbra is a pénzügyi, biztonsági tevékenység volt (446 200 forint), ezt követte az információ és kommunikáció (373 700 forint) és a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás (350 100 forint). Legkevesebbet a szálláshely-szolgáltatás, a vendéglátás (123 200 forint), valamint a mezőgazdaság, az erdőgazdálkodás ls a halászat (138 900 forint) ágakban dolgozók kerestek a KSH szerint.

Munkaerőpiac: megállt a növekedés

A munkaerőpiacon némileg megtorpant a korábbi kedvező trend: a foglalkoztatottak száma júliusban 2 millió 737 ezer főt tett ki a júniusi 2 millió 740 ezer fő után. Igaz, 2009 júliusához képest még így is három százalékos fejlődés figyelhető meg.

Január–júliusban az alkalmazásban állók létszáma átlagosan 2 millió 680 ezer fő volt, ami 0,6 százalékkal haladja meg 2009 azonos időszakának értékét.

A versenyszféra havi szinten nő, a közszféra ismét csökken

A versenyszférában 1 millió 810 ezren dolgoztak átlagosan az első hét hónapban, 1,6 százalékkal kevesebben, mint 2009 első hét hónapjában. Igaz, májustól a létszám már meghaladta az előző év azonos időszakit, az előző hónaphoz viszonyítva pedig már februártól folyamatos növekedés tapasztalható.


A költségvetési szférában az alkalmazottak létszáma 769 ezer fő volt, ami - a közfoglalkoztatás bővülése miatt - 4,5 százalékos növekedést jelent - ezt nem számítva viszont 0,3 százalékos mínusz lenne 2009 első hét hónapjához képest.


Az előző hónapokhoz képest május óta folyamatosan csökken a létszám az állami szektorban – júliusban nagyjából az áprilisi szinten állt ez a mutató.

W. B.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!