3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Új Széchenyi Terv, és a hozzá kapcsolódó EU-s források felhasználása a tárgya az AAM Tanácsadó által készített elemzésnek, és a HVG legújabb száma is foglalkozik a kérdéssel. A két megközelítés eltérő módon értékeli a programot.

Habár a legtöbb érintett és az AAM elemzése is üdvözölte a pályázatok egyszerűsítését, a HVG információi szerint az Európai Bizottság nem támogatja a pályázatok további könnyítését, mely folyamat egyébként már az előző kormányzat alatt elkezdődött, amikor a Bajnai-kormány 110 milliárd forintot csatornázott át a vállalkozásoknak, elsősorban válságkezelési eszközként.

A források elosztásában résztvevő szervezetek számának drasztikus csökkentése egyelőre még nem valósult meg, azonban több uniós kritika érte a kormányt a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnél végrehajtott elbocsátások kapcsán.

Ellenzéki oldalról a kormányt az idei kifizetések leállítása, lelassítása miatt bírálták, igaz így a következő év nagyobb eséllyel lehet a megújulás éve, noha a cégek többsége nem kifejezetten optimista a gazdasági kilátások tekintetében.

Az AAM elemzése szerint üdvözlendő, hogy megjelentek a magyar fejlesztéspolitika prioritásai, kitörési pontja, ugyanis pusztán piaci alapon nincs meg a kellő tőke a nemzetközi versenyben életképes középvállalkozások létrejöttére, és nagyvállalattá válására. További pozitívumnak tartja a tanácsadó cég az uniós források egy részének átcsoportosítását az infrastrukturális beruházásokról a vállalkozások fejlesztésére és a visszatérítendő támogatások szerepének növelését, mely a legjobb eszköz az indokolatlan pályázatok szűrésére, azonban a vállalat szerint tovább kell növelni a pályázatok folyamatos (ongoing) hatásvizsgálatát.

Az AAM szerint áttörésként értékelhető a pénzügyi vállalkozások (pénzintézetek, takarékszövetkezetek) és a vállalkozásfejlesztési alapítványok bevonása a vissza nem térítendő támogatások elosztásába. Így sikerülhet végre, hogy a mikro- és kisvállalkozások számára is reálisan elérhető, személyes kapcsolattartási pontokon is megjelenjenek a támogatások.

Ugyanakkor a program hiányosságai közé tartozik, hogy a kitörési pontok vállalatai számára nyújtandó egyéb támogatások, mint az exportpiacra jutást segítő lépések, vagy a marketing terén nyújtandó segítség nem kellően hangsúlyos. A tanácsadócég szerint a megjelölt húzóágazatok számára több pénzre lenne szükség és azok számára még a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program forrásai is felhasználhatóak lennének.

Az AAM szerint amennyiben az ÚSZT eléri célját, a foglalkoztatottság növelését, úgy az egész ország a nyertese lehet. A változások egyetlen egyértelmű vesztesei a pályázatíró cégek, azonban ez is lehet pozitívum, hiszen a pályázatírókra költött pénz a támogatási rendszerek veszteségeként, költségeként is értelmezhető.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!