4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Amíg a szakszervezeti oldal a munkaügyi perek perköltség-mentességének visszaállítását követelte, addig a munkáltatói oldal ezt mereven elutasította, a kormányzat viszont jövedelemhatárhoz kötné a perköltség-mentességet - erről bontakozott ki vita az Országos Érdekegyeztetési Tanács (OÉT) pénteki plenáris ülésén.

Vita az egészségtelen munkahelyekről

A szakszervezetek nem hajlandók elfogadni az Alkotmánybíróság februári döntését, amely szerint a veszélyes munkaköröknél június 30-val megszűnt a kedvezményes, 36 órás munkahét, s azt a munkáltatók 40 órára bővíthetik - mondta napirend előtti felszólalásában Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek elnöke. Borsik János a kormányzati oldal, pontosabban a Szociális és Munkaügyi Minisztérium felelősségét említette a 36 órás munkahét megszüntetése miatt. Javasolta, hogy az év végéig átmeneti időszak lépjen életbe, s addig maradjon a 36 órás munkahét, közben pedig alakítsanak ki a munkavállalók számára kedvezőbb megoldást.

A kormányzati oldal nevében felszólaló Herczog László, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium szakállamtitkára a munkaadók és a munkavállalók közötti ügynek minősítette a 36 órás munkahét megszüntetése után kialakuló helyzetet. Megjegyezte, hogy az egészségtelen munkahelyek az utóbbi években fokozatosan megszűntek, ha a helyzetet a munkavállalói oldal másként látja, akkor felülvizsgálati ügyben az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Felügyelethez kell fordulni. A munkáltatói oldal a kérdésben az Alkotmánybíróság döntését tartja mértékadónak.

Ingyen perelnéneka munkavállalók

A napirenden szereplő munkaügyi perek perköltség-mentességének visszaállítását sürgette Pataky Péter, a munkavállalói oldal szóvivője. A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke szerint a munkaügyi perek munkavállaló alanyai keresőképtelenek, jövedelem nélküliek. Mivel 2008. februárjában a munkavállalók részére megszűnt a munkaügyi perek perköltség-mentessége, Pataky Péter annak jövedelemhez kötött visszaállítását kezdeményezte, s ez havi 600 ezer forint alatti jövedelemnél lépne életbe.

A kormányzat nem kívánja maradéktalanul visszaállítani a jövedelmi viszonyoktól független támogatási formát, azaz a perköltség tárgyi költségmentességét - mondta Avarkeszi Dezső, az oldal szóvivője. Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium államtitkára indoklását azzal folytatta, hogy a kormányzat indokolatlannak és a jogkereső állampolgárok más csoportjával szemben méltánytalannak tartja, hogy több százezer forintos, olykor milliós nagyságrendű kereset mellett is mentesítse a munkavállalót a költségviseléstől és annak kockázatától is.    

A kormányzati oldal azt javasolja, hogy a perköltség azok számára legyen ingyenes, akiknek havi nettó jövedelme nem haladja meg a 171200 forintot. (Ez az összeghatár a munkaügyi perek megközelítően 80 százalékában biztosítana perköltség-mentességet.) A munkáltatói oldal nevében  Geiger Éva mereven elutasította a perköltség-mentesség visszaállítására vonatkozó javaslatot arra hivatkozva, hogy ingyenesség esetén mindenki felelőtlenül indíthat pereket. A munkáltatói oldal attól is tart, hogy ingyenesség esetén a vállalati jogászok és humán-erőforrás szakemberek munkaidejét jelentősen leköti a perekben való részvétel.

Simon Gábor, a kormányzati oldal szóvivője, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára további egyeztetéseket javasolt, és  a szabályozás módosításának várható határidejét augusztus-szeptemberre prognosztizálta, ha rendelet-módosítással megoldható a kérdés. Ha törvényi szabályozásra van szükség, akkor a második félévi törvénykezési folyamat során jöhet létre a megállapodás - tette hozzá.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!