4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kormány nem kényszerítheti ki a magánszektorban a bérkompenzációt, mivel az Országos Érdekegyeztető Tanácsban elfogadott megállapodásban a 4-6 százalékos keresetnövelés csak ajánlás - mondták a munkáltatói szervezetek annak kapcsán, hogy Orbán Viktor miniszterelnök bejelentette: a kormány gondoskodik arról, hogy a magánszférában ne csökkenjen senkinek a fizetése.

Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője hétfőn azt mondta: fel kell gyorsítani a bérkompenzációt a magánszektorban, hogy senki ne kereshessen rosszabbul az új adórendszer miatt. Hozzátette: a kabinet a gazdasági érdekképviseletekkel közösen akciócsoportot hozott létre, így gondoskodik arról, hogy a magánszférában se csökkenjen senkinek a fizetése.

Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára hangsúlyozta: nagy meglepetésként érte a bérkompenzációra vonatkozó miniszterelnöki bejelentés, a bérkompenzációról a munkaadói érdekképviseletekkel nem egyeztetett a kormány.

A főtitkár kifejtette: az Országos Érdekegyeztető Tanácsban (OÉT) tavaly kötött bérmegállapodás alapján - kötelező elemként - a minimálbért és a garantált bérminimumot minden magyar vállalkozó kifizeti munkavállalóinak. A megállapodás értelmében a harmadik elem, vagyis a 4-6 százalékos béremelés csak egy ajánlás, amelynek csak "különböző peremfeltételek teljesülése esetén van létjogosultsága". Idézett a megállapodásból, amely szerint "a helyi bértárgyalásokon a szociális partnerek vegyék figyelembe a vállalkozások verseny-, jövedelemtermelő és költségviselő képességét, valamint kiemelt szempontként kezeljék a foglalkoztatás biztonságát, illetve javítását".

A főtitkár kiemelte: az OÉT bérmegállapodás idején pontosan lehetett tudni, hogy milyen adórendszer és költségvetés lesz Magyarországon, illetve hogy az adórendszernek lesznek nyertesei és vesztesei. Az adótörvényt a kormány a parlamentben elfogadta, most azonban "kezdenék áttolni a felelősséget az üzleti szféra munkáltatóira".

Emlékeztetett: a bérmegállapodást a kormány részéről Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikai államtitkár is aláírta. Ezt az ajánlást nem lehet kötelezővé tenni, csak jogi eszközökkel lehet kikényszeríteni - vélekedett a VOSZ főtitkára. Az állam nem presszionálhat ott, ahol nem tulajdonos - tette hozzá a főtitkár.

Dávid Ferenc szerint az OÉT keretein belül kellene megvitatni a részleteket a szociális partnerekkel. Hangsúlyozta: a munkaadói szervezetek, köztük a VOSZ eddig partneri szellemben működtek együtt a kormánnyal, és ugyanezt a partnerséget várják el a kormánytól.

Beszélt arról is, hogy a vállalkozói szférában a bérfejlesztések döntő többsége "bizonytalan gazdasági helyzetben" valósult meg tavaly és ez így lesz az idén is. A vállalkozók év elején elkészítik az aktuális évre vonatkozó üzleti tervüket, és a szabályozási környezet változását, valamint a piaci helyzetet figyelembe véve döntenek a bérfejlesztésről. A bérfejlesztés gyakran csak a második negyedévre, vagy a második fél évre alakul ki - mondta. Hangsúlyozta, hogy az utóbbi évek tapasztalatai azt mutatják: a vállalkozások mindig a bérajánlás fölé mentek az emelésben.

A főtitkár szerint megoldás lehetne az, hogy - amint erre korábban már volt példa - a bérkompenzációra a Munkaerő-piaci Alapból lehetne forrást biztosítani a munkáltatóknak.

Vadász György, a Magyar Iparszövetség (OKISZ) ügyvezető társelnöke elmondta: álláspontjuk szerint is probléma, ha a munkavállalók ugyanazért az elvégzett munkáért kevesebb fizetést kapnak idén mint tavaly. Az ügyvezető társelnök szerint erre megoldást kell találni, azonban nem úgy, hogy a kormány kötelezi a vállalkozókat a béremelésre. Ő is emlékeztetett az OÉT-bérmegállapodásra, és arra, hogy a 4-6 százalékos emelés nem kötelező, csak ajánlás jellegű, minden munkaadó adottságainak megfelelően emeli a béreket.

A kis- és közepes vállalkozásoknak (kkv-knak) is érdekük, hogy motivált legyen a munkaerő, és a kkv-k keresik a béremelési lehetőségeket, amely nem biztos, hogy "béroldalról" következik be, lehet hogy a caféteria növelésével, vagy épp "nem látható módon" emelik a béreket - mondta Vadász György.

Hangsúlyozta: előzetesen az OKISZ-szal sem egyeztetett a kormány erről a lépésről, azonban azt remélik, hogy a csütörtökön rendezendő vállalkozásfejlesztési tanács ülésen szóba kerül a téma.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!