3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Forrnak az indulatok Franciaországban, miután az elsőszámú olajcég a tiltakozások ellenére sem ad újabb esélyt a megszüntetésre ítélt üzemének. A feldühödött munkásokat könnygázzal kellett oszlatni.

A Total francia olajipari vállalat vezetősége hétfőn bejelentette: döntött a hónapok óta bezárásra ítélt dunkerque-i olajfinomító végleges felszámolásáról, de nem bocsátja el a 370 dolgozót, hanem a cégcsoporton belül új munkahelyeket kínál fel a számukra. A bejelentés nem nyugtatta meg a kedélyeket: megközelítőleg háromszáz feldühödött dolgozó megpróbálta elfoglalni a cég székházát Párizs Défense üzleti negyedében. A rendőrség könnygázzal oszlatta szét őket az épület előtt, de néhány tüntetőnek sikerült a toronyház hermetikusan bezárt üvegajtaját betörnie. "Otthon vagyunk" - kiabálták az irodaház előcsarnokába bejutott tiltakozók.

Az észak-franciaországi finomítóban szeptember óta szünetelt a termelés, és sejthető volt, hogy a telep felszámolására készül az olajipari vállalat. Az itt dolgozók iránti szolidaritásból februárban egy hétig a Total mind a hat franciaországi finomítójában sztrájkoltak a dolgozók, ami üzemanyaghiánnyal fenyegette az országot.

A vezetőség akkor elkötelezte magát arra, hogy a következő öt évben a dunkerque-i olajfinomítón kívül más telephelyet nem zár be Franciaországban, és elbocsátásokra sem kerül sor. Ezt követően a legtöbb finomítóban a dolgozók beszüntették sztrájkjukat. A Total hétfőn közölte: a bezárást követően a 370 dolgozóból 15-nek az egyik logisztikai raktárában ajánl munkát, 225-en átkerülnek az olajfinomító technikai kisegítő és képzési központjaiba, 80-an a cégcsoport többi olajfinomítójában, 30-an a Total más munkaterületein kapnak állást, 20-an pedig korkedvezményes nyugdíjjal távozhatnak a cégtől. Senkit nem bocsátanak el, a felajánlott posztokra önkéntes alapon várják a dolgozókat - hangsúlyozta közleményében a Total.

A cég azt is tudatta, hogy megállapodott az Electricité de France (EDF) energiavállalattal arról, hogy a dunkerque-i telepen gázterminált alakít ki, amely 2014-től ötven főt foglalkoztat majd közvetlenül, valamint 150 személyt bedolgozóként. A két vállalat közös közleménye szerint a terminál építkezéséről szóló döntés még a nyár előtt megszülethet, amennyiben ahhoz a közigazgatási hatóságok is hozzájárulásukat adják. Az építkezés 1200 embernek biztosíthat munkát.

A szakszervezetek elégtelennek tartották a bejelentett terveket: "A vezetőség jelenlegi projektje valóságos provokáció, és elfogadhatatlan" - közölte Charles Foulard, a többségi CGT szakszervezet részéről. A dolgozók elsősorban azt kifogásolják, hogy olyan munkákat ajánlanak nekik, amelyekhez nem értenek: "Nem kérünk az új lehetőségekből, mi olajfinomításhoz értünk" - hangoztatták a szakszervezeti vezetők.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!