3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Európai uniós támogatással, 330 millió forintos költséggel napelem-parkot építenek Debrecen-Halápon - jelentette be Bodó Sándor, a hajdú-bihari önkormányzat elnöke kedden, az alapkő lerakása alkalmából tartott sajtótájékoztatón, Debrecenben.

A 330 millió forint összköltségű, csaknem fél megawatt teljesítményű napelem-park létrehozását az Új Széchenyi Terv keretében 50 százalékos vissza nem térítendő támogatással segíti az EU és a központi költségvetés - tette hozzá. Ez éves szinten 600-650 ezer kilowattóra megújuló energia termelését teszi lehetővé.

Bencsik János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klíma- és energiaügyért felelős államtitkára arról szólt, hogy a legfrissebb adatok szerint 151 új napelemes projekt indul az Új Széchenyi Terv zöldgazdaság-fejlesztési fejezetén belül. A megítélt támogatás mértéke megközelíti a 7 milliárd forintot. A pályázatok megvalósulásával a kedvezményezett önkormányzati és állami intézmények, valamint kisvállalkozások évente közel 14 gigawattóra elektromos energia termelésére alkalmas kapacitással rendelkeznek majd, amely 11900 tonna szén-dioxid kibocsátását takaríthatja meg.

Emlékeztetett arra, hogy 2010 végén Magyarországon a napenergián alapuló villamosenergia-termelés 0,85 gigawattóra volt, ami a teljes megújuló alapú villamosenergia-termelésnek csupán 0,029 százalékát tette ki. A támogatott napelemes projektek megvalósulása esetén, a beépített villamos kapacitás a 2010-es évihez viszonyítva tizenháromszorosára fog nőni. 

Az államtitkár tájékoztatása szerint Hajdú-Bihar megyében klímavédelmi szempontból 28 sikeres pályázatot nyújtottak be, amelyek összesen 950 millió forint támogatást kapnak. Ebből a legnagyobb a Debrecen-halápi beruházás, amely dél-koreai technológiával valósul meg. Kiemelte, hogy a Hyundai Heavy Industries cég Magyarországon fejlesztette, de hazájában gyártja a halápi napelem-parkba telepítendő technológiát.

Kim Kyung Rae, a Hyundai közép-kelet-európai értékesítési igazgatója a sajtótájékoztatón elmondta: cégük több európai országban jelen van a legkorszerűbb napenergetikai technológiáival, de Magyarországon ez az első beruházásuk, amit egyfajta referenciának tekintenek.

Kardos Csaba István, a beruházó Euro-Épker Kft. ügyvezetője arról tájékoztatott, hogy a májusra elkészülő halápi napelem-park termelte villamos energia egy részét később saját beruházású kecskesajt-üzemükben, szappankészítő műhelyükben, gyümölcs- és gombaszárítójukban, illetve afrikai harcsa keltetőjükben szeretnék hasznosítani.
 
MTI 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!