3p

Továbbra is magyar társaság vezeti a tréningcégek régiós toplistáját, a hazai rangsor élmezőnyét pedig itthoni cégek uralják. Az idei évben a tréningekre költött összegek legalább 10 százalékkal haladják majd meg az előző évit.

Idéntől élénkülés várható a tréningpiacon

Konzorciális együttműködés a cégek között

A tanulmány szerint Magyarországon az első konzorciális együttműködésre a 90-es évek közepén került sor a Door-Inside, az Inside Games és a TMI között. A kapcsolat azonban nem tartott sokáig. A legújabb hasonló próbálkozás több közepes és kisebb tréningcég stratégiai együttműködése, a Flow csoport. A csoport tagjai (Ark, BB Consulting, Creanova, Human Telex, Let, Manmore) megtartották vállalati kereteiket, de igyekeznek a nyilvánosság előtt közösen fellépni, önmagukról összevont adatokat kommunikálni, és a saját honlapok mellett egy közöset is fenntartani. Ezáltal ugyanis a csoport nagyobb eséllyel szállhat versenybe a nagy volumenű megbízásokért.

Lengyelországban három nagy (a piacvezető Specialist & Friends, a második Acceptus és hatodik TMI Poland), illetve három kisebb cég hozott létre közös működési keretet. A z így létrejövő társaság, a House of Skills azonban egy év alatt 25 százalékot vesztett közös árbevételéből. Igaz, ez a piac általános visszaesésével is magyarázható.

E-learning: az áttörő sikerre még várni kell

Az e-learning öt évvel ezelőtti magyarországi megjelenésekor reális alternatívának tűnt a tantermi tréningekkel szemben vagy mellett. 2000 óta azonban ez a bizakodás alaptalannak bizonyult.

Az e-learning egyelőre nem képes helyettesíteni a készségfejlesztő tantermi tréningeket, a megbízók továbbra is főként az informatikai, nyelvi- és szakmai oktatás segédeszközét látják benne. Igaz, idén első alkalommal - az állami megrendelések mellett - már mérhető bevételeket is realizálnak a nagyobb szereplők, az az Eduweb, a Sabedu és a Synergon Education.

Fellendülés várható a szektorban

2005 az eddigi trend megfordulását mutatja a tréningpiacokon: a cégek zöme várhatóan sikeres évet zár néhány hónap múlva. Ebben az évben a tréningekre költött összegek legalább 10 százalékkal haladják meg az előző évit, ezzel a piac biztosan meghaladja a 7 milliárd forintot.

Élénkítő hatást gyakorol a szektorra, hogy 2005-re szinte minden vállalat megtalálta a módját, hogy felhasználja munkatársai képzésére a szakképzési hozzájárulás egy részét. A tavalyi év elmaradt, illetve elkésett kiadásai is megjelentek áthúzódó tételként a 2005-ös növekedésben.

Emellett ez az első év, amikor az uniós források érezhetően hozzájárulnak a tréningek volumenéhez. 2004-ben a HEFOP-ra (Humán Erőforrás Fejlesztési Operatív Program) és az NFT-re (Nemzeti Fejlesztési Terv) 130 sikeres pályázat érkezett. A jelentkezők többsége 2005-ben kezdte a támogatási összegek lehívását, és ezek jelentős része a tréningpiac szereplőihez került.

A 2005-ös év - a HEFOP újabb körének köszönhetően - az eddigieknél nagyságrendekkel nagyobb támogatási összeget jelent, a végrehajtás nagy része azonban áthúzódik 2006-2007-re. Végeredményben az akár többmilliárdos többlethez is juttathatja a cégeket.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!