4p

2005-ben a hazánkban eladott zenéknek csak egy százaléka került digitális úton a felhasználók birtokába. A jelenlegi állapotokról nincsenek pontos adatok, annyi azonban biztos, hogy a legális zeneletöltések piacának fejlődéséhez még rengeteg akadályt kell legyőzni. Legjobban még mindig a kalózok járnak. Mfor.hu háttér.

Lezuhant a B52. Táblázat a digitális eladásokról típusonként!

Horváth Szabolcs szerint a kiadók nem csekély összegekért hajlandók átadni a gondozásukban lévő számokat. "Az árusítás megkezdéséhez egyszeri technikai díjat kell fizetni. Ennek nagysága lemeztársaságonként változik, de minden esetben több tízezer eurós nagyságrendekben mérhető - olykor hetvenezer euró is lehet. A zenéket bizományba kapjuk, azaz elvileg csak azután kellene fizetnünk, amit eladunk. A kiadók viszont egy garanciális összeg befizetését is megkövetelik annak érdekében, hogy érdekeltté tegyék az áruházakat az értékesítésben."

A lemeztársaságok egyébként fél euró-egy euró körüli áron (150-300 forint) adják el a zeneszámokat a zeneáruházaknak, tudtuk meg Horváth Szabolcstól. Erre jön még az áfa és a jogvédő-jogkezelő szervezeteknek fizetendő díj is. Az internetes zeneáruházaknak így kell piacképes árakat kínálniuk. A nemzetközi kiadókkal is kapcsolatban álló áruházakban egyébként most 200 és 400 forint között mozog egy-egy szám ára. Ennél csak azok a boltok olcsóbbak, amelyek csak kisebb hazai zeneiparosokkal dolgoznak együtt.

A kiadók is pénzből élnek

A lemeztársaságok arra is igyekeznek rávenni az áruházakat, hogy ne csak a slágereket értékesítsék, hanem minél több számot adjanak el egy-egy előadótól. Sokszor kedvezményekkel csábítják a letöltőket egy teljes album megvásárlására: a lemez többi számával együtt megvásárolt trackek olcsóbbak, mint az egyedi slágerek. Nyugat-Európában azonban már arra is volt példa, hogy egy együttes nagy slágerét nem lehetett egymagában megvenni, csak ha az egész albumot vagy annak legalább egy részét letöltötte a felhasználó.

Szarka József, a Sony-BMG kiadó magyarországi képviselője szerint a lemezcégek a zenészt is védik akkor, amikor arra próbálják rábírni a fogyasztókat, hogy minél több számot vegyenek egy-egy előadótól. A zenekarok ugyanis rosszul járnának, ha csupán a média által felkapott sláger fogyna, miközben a többi számmal ugyanúgy megdolgoztak a stúdióban.

A kiadó képviselője szerint hosszú távon az lehet a megoldás - erre utalnak az USA-ban zajló folyamatok is -, hogy a zenészek egy része a jövőben csak az internetre termel majd.

A kalózok jól járnak

A hazai digitális zeneáruházakat sújtó problémák elsősorban "a bűnözőknek kedveznek", emelte ki Dr. Horváth Péter a Proart - Szövetség a Szerzői Jogokért egyesület elnöke. "Bűnözőknek hívom ezeket az embereket, mert nem akarok mellébeszélni. Becsléseink szerint több tízmilliárd forint vándorol ezen a feketepiacon évente, tehát valószínűleg nem programozó-matematikus egyetemisták jópofa lázadásáról van szó. A problémát nem kezeli helyén a magyar társadalom, pedig ezek után a jövedelmek után senki nem fizet adót" - fejtette ki véleményét az egyesület elnöke. A kilátásba helyezett büntetéseknek sincs igazán elrettentő hatásuk, amit jelez, hogy a lefoglalt szerverek többsége napokon belül újraindul, tette hozzá Horváth Péter.

A szerzői jogvédelemre szakosodott civil szervezetek - mint amilyen a Proart is - csak annyit tehetnek, hogy megpróbálják a legális letöltések felé terelgetni a felhasználókat. Ám amíg ilyen áruházak csak nehezen működnek Magyarországon, addig nincs könnyű dolgunk, mondta az elnök.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum Kapcsolódó anyagok:
Pénzesőt hozott Madonnának 2006 Kétszáz ezer forintot kóstálhat az iPhone Tarifákkal versenyeznek a mobilszolgáltatók Kalózok rontják a zeneipar profitját A zeneletöltés és a chatelés a kedvenc netes időtöltéseink

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!