2p

Ha csak azeri gázt szállítnak a Nabucco gázvezetéken, úgy a beruházás valószínűleg nem fog megtérülni, vélekedett a Gaz de France elnök-vezérigazgatója.

A Gaz de France szerint a Nabucco földgázvezeték - amely a tervek szerint közép-ázsiai földgázt szállítana Európába, megkerülve Oroszországot - "természetesen" Európa érdekében áll, "ha sikerülne", de nem lenne jövedelmező, ha csak azerbajdzsáni földgáz kerülne bele. Ezt a francia állami ellenőrzésű gáztársaság elnök-vezérigazgatója, Jean-Francois Cirelli fejtegette egy francia parlamenti meghallgatáson kedden. Azzal kapcsolatban hallgatták meg, hogy a francia kormány a Gaz de France privatizálására készül, még e hónapban egyesítendő a Gaz de France-t a francia-belga Suez energiaipari magáncéggel.

"Pusztán azerbajdzsáni gáz nem lesz elég a vezeték jövedelmezőségéhez... A vezetéktervnek hasznára válna, ha látható lenne, hogy kerülhet-e majd a vezetékbe földgáz a Kaszpi-tengeren túlról vagy Iránból" - mondta Cirelli.

A Gaz de France (GdF) vezetője nemrég azt is hangoztatta, hogy a cég továbbra is csatlakozni szeretne a Nabucco-konzorciumhoz, amelyből szerinte "nem gazdasági, hanem politikai okból" zárták ki. Cirelli szerint a német RWE csatlakozása növelte a Nabucco-terv megvalósításának esélyét, és a Gaz de France sem szeretne kimaradni.

A Nabucco tervezése némi lendületet kapott attól, hogy február elején a német RWE energiavállalat hatodik tagként csatlakozott a tervező-kivitelező konzorciumhoz, amelyet addig a török BOTAS, a Bulgargaz, a román Transgaz, a Mol és az osztrák OMV Gas International alkotott.

A konzorcium bővítését hosszas huzavona előzte meg, mert Törökország politikai okból ellenezte a korábbi jelölt, a Gaz de France csatlakozását a csoporthoz, így büntetve Franciaországot, amiért az törvényben tényként ismerte el az 1915-ös örmény népirtást. A török álláspont szerint harcok voltak, de népirtással Törökország nem vádolható.

A Nabucco megépítéséhez számos országgal is meg kell állapodni, mert a jelenleg közel 8 milliárd eurós költséggel az első fázisban évi 30 milliárd köbméteres kapacitásúra tervezett, 3300 kilométeres vezeték - amely Közép-Ázsiából szállítana földgázt Európába 2013-tól Oroszországot elkerülve - Törökország keleti határától Törökországon, Bulgárián, Románián és Magyarországon át halad majd az alsó-ausztriai, baumgarteni elosztóközpontig.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!