3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. (FKF) szerint február 20-án nem tarthat jogszerűen sztrájkot a szakszervezet, mivel a bíróság elutasította a még elégséges szolgáltatások megállapítása iránti kérelmüket. A vállalat kiemelte, 2010 óta egy évet leszámítva minden évben volt béremelés.

Az FKF pénteki, az MTI-hez eljuttatott közleményében felidézte, hogy a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság "érdemi vizsgálat nélkül elutasította" a Helyiipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezete 2000 (HVDSZ 2000) még elégséges szolgáltatások megállapítása iránti kérelmét. A bírósági végzés megállapította, hogy a kérelem idő előtti, hiszen csak csütörtökön kezdődött el az egyeztetés 2017-2018. évi bérkövetelésről.

Azt írták: a szakszervezet tehát február 20-án nem tarthat jogszerűen sztrájkot. A HVDSZ 2000 maga is leszögezte február 15-i tájékoztatójában, hogy csak és kizárólag akkor hirdet sztrájkot, amikor az semmilyen törvényi akadályba nem ütközik - fűzték hozzá.

A közleményben kitértek arra is, hogy a fővárosi önkormányzat, a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő (NHKV) Zrt., valamint az FKF háromoldalú együttműködési megállapodása "2016-ban mintegy másfélmilliárd, az idei évben pedig megközelítőleg kétmilliárd forint árbevétel-kiesést eredményez". Az NHKV-val még nem történt meg a 2016. évi elszámolás. Az FKF bevételi igénye az előző évre vonatkozóan 5,3 milliárd forint, míg idén januárra 2,2 milliárd forint, január végéig összesen 7,5 milliárdot kellett előfinanszíroznia a társaságnak - közölték. "A társaság kiadásainak csökkentésére eszközeink elfogytak, bevételnövelésre pedig nincs lehetőségünk" - fogalmaztak.

Ismertették ugyanakkor, hogy "a financiális nehézségek" és a cég gazdálkodását "negatívan befolyásoló makrogazdasági hatások" ellenére 2010 óta - 2014-et kivéve - minden évben volt béremelés. Az átlagos béremelés mértéke 2015-ben 3,5 százalék, 2016-ban 4,3 százalék volt. Ezenfelül az FKF 2015-ben egyszeri alkalommal ösztönző bérként bruttó 28 970 forintot, míg bruttó jutalomként átlagosan 100 264 forintot fizetett ki munkavállalónként, amelynek mértéke 2016-ban bruttó 175 ezer forintra emelkedett - tették hozzá.

Az FKF közlése szerint idei évre a 2016-os üzleti eredmény alapján rendkívüli jutalom kifizetését tervezik, továbbá a szociális hozzájárulási adó csökkentését 4 százalékos béremelésre kívánják fordítani, mindkét esetben differenciáltan eljárva. Ezenkívül a négy főállású szakszervezeti tisztségviselő munkaviszonyának megszűnéséből keletkező mintegy 30 millió forint megtakarítást a legalacsonyabb fizetésűek bérfejlesztésére fordítják. Kiemelték továbbá, hogy az éves cafeteriakeret minden munkavállalónál meghaladja a bruttó félmillió forintot.

A szakszervezet 2016-tól 2018 végéig 30 százalékos bértömegnövelést követel a munkáltatótól, az FKF ezzel szemben 4 százalékos fizetésemelést helyezett kilátásba. A HVDSZ 2000 úgy tervezte, hogy február 20-án, hétfőn műszakkezdéstől este hatig sztrájkol, ha pedig ezután sem születik meg a bérmegállapodás, akkor február 27-én már a bérmegállapodás megkötéséig, vagyis határozatlan ideig.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!