5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A külföldi vállalatok nemhogy nem fordulnak el Magyarországtól, hanem egyre több tőkét fektetnek itt be. De abban sincs semmi rendkívüli, ha piaci okokból valamelyikük leállítja, vagy olcsóbb országba telepíti át a termelést.

A külföldi vállalatok nemhogy nem fordulnak el Magyarországtól, hanem egyre több tőkét fektetnek itt be. De abban sincs semmi rendkívüli, ha piaci okokból valamelyikük leállítja, vagy olcsóbb országba telepíti át a termelést -- közölte lapunkkal a Gazdasági Minisztérium illetékese. Mint emlékeztetett: a nyereségességet azonban mindenki szem előtt tartja.

"A Magyarországon befektető, vagy befektetni akaró cégekhez képest elenyésző azoknak a száma, amelyek megszüntetik, vagy áthelyezik termelésüket, többnyire tőlünk keletebbre" -- nyilatkozott a Világgazdaságnak a Gazdasági Minisztérium befektetési és gazdaságfejlesztési programok főosztályának helyettes vezetője. Hidas Sándor szerint Magyarországon 2000-ben 2,135 milliárd eurót ért el a közvetlen külföldi tőkebefektetés, ez 15,5 százalékkal több az 1999. évi 1,849 milliárdnál, az elmúlt öt évet tekintve a legmagasabb, s ez a tendencia folytatódott az idén is.

A közvetlen külföldi tőkebefektetések állománya 2000 végén 21,375 milliárd eurót tett ki, de emelkedett a magyar vállalatok külföldi tőkekihelyezése is. Utóbbiak 2000-ben 603 millió eurót fektettek be külföldön, ami jelentős emelkedés az 1999. évi 237, az 1998. évi 428 és az 1997. évi 389 millió euróhoz képest. A 2000. évi látványos emelkedés többnyire a Mol jelentős tőkekihelyezésének tudható be.

A főosztályvezető-helyettes szerint az adatokból egyértelműen kiolvasható, hogy a külföldi vállalatok nemhogy nem fordulnak el Magyarországtól, hanem egyre több tőkét fektetnek be, s az itt lévő cégek bővítik kapacitásaikat. Semmi rendkívüli, vagy tendenciózus nincs abban, ha egy külföldi vállalat leállítja, vagy más, olcsóbb munkaerőt kínáló országokba telepíti át a termelést -- ez a piaci mozgások természetes velejárója: ki ezért, ki azért viszi át egy másik országba a gyártást. Egyet azonban mindenki szem előtt tart: a nyereségességet.

Másfelől minden terméknek van életciklusa, s ha egy-egy termék túljut ennek a csúcspontján, akkor a gyártását áttelepítik olyan országokba, ahol a komparatív előnyöket a cégek még ki tudják használni. Így fordulhat elő, hogy egy kevésbé korszerű technológia esetén a magyarországi gyártás már túl drága, ezért olcsóbb munkabérű országokba helyezik át a termelést.

Ez történt a Mannesmann és a Shinwa esetében, s ezt tervezi a Flextronics is. Bár az utóbbi egészében véve bővíti magyarországi tevékenységét, zalalövői gyárát bezárja, s nyíregyházi gyárából Ukrajnába vinné termelése egy részét. A beregszászi Radiozavod-gyárban a kézimunka-igényes, nyomtatott áramköri lapokon lévő nagyobb részegységek hozzáillesztését végzik majd. A komolyabb automatizálást igénylő munka -- például az integrált áramkörök, diódák, illetve más, kisebb komponensek forrasztása --a nyíregyházi üzemben marad.

Ugyanez mondható el más nyugati cégekről is, amelyek megszüntetik ugyan egy-egy termékük magyarországi gyártását, de lesz helyette más: a Nokia Monitor Kft. helyébe például a finn Eimo lépett a pécsi ipari parkban, a cég Nokia mobiltelefon-előlapokat gyárt az Elcoteq számára.

További szempont lehet a magyarországi termelés megszüntetésénél a meghódítani kívánt piac közelsége. Így például a Mannesmannhoz hasonlóan Szombathelyről Kínába telepítette át a mobiltelefonokhoz szükséges mikrohullámú kerámia építőelem gyártását az Epcos. De előfordul olyan eset is, hogy az anyavállalat karcsúsít, s ez akarva-akaratlan érinti a magyarországi céget. Ugyancsak a finn Elcoteq a szereplője annak a történetnek, amelyben az anyavállalat nagy leépítéseket jelentett be, miután a svéd Ericsson közismert értékesítési nehézségei miatt megvonta tőle a megrendeléseket, s ez befolyásolhatja az itteni üzletmenetet is.

Ugyanakkor a General Motors, amely a társaság piaci pozícióinak és a nyereségességnek a helyreállítása végett világszerte csökkenti kapacitásait, Magyarországon bővít: a múlt év vége felé indult Szentgotthárdon az Allison-gyár, amely haszonjárművek számára gyárt sebességváltókat.

Tavaly a külföldi közvetlen tőkebefektetők rangsorát Hollandia vezette 515,4 millió euróval. Emögött egyfelől a Philips-csoport mint ipari, a VNU mint médiabefektető, illetve a banki-biztosítási tőke képviseletében az ABN Amro és az ING állhat. Németországé a második hely a sorban, 316,6 millióval. Az Amerikai Egyesült Államok 238,5 millió eurót invesztált 2000-ben Magyarországon, ezzel a harmadik helyen áll a külföldi befektetők között. A rangsorban Belgium a 201,5 millió euró befektetéssel a negyedik helyet foglalja el, míg Finnország a 112,1 milliót kitevő invesztícióval az ötödik helyre lépett. A legjelentősebb tőkebefektető országok részesedése évről évre kisebb-nagyobb mértékben módosult, 1999-ben és 2000-ben a legfeltűnőbb Ausztria részarányának csökkenése, valamint Hollandia térnyerése volt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!