4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A legfrissebb adatok szerint hazánk munkavállalási szempontból leginkább a földrészünkön kívüli országok állampolgárai számára vonzóbb. Az első negyedévben ugyanis esetükben kiadott engedélyeknél regisztrálták a legnagyobb növekedést.

A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) közzétette az első negyedévre vonatkozó külföldi munkavállalókkal kapcsolatos statisztikáját. Ez alapján összesen 2884 darab engedélyt adtak ki, ami az egy évvel korábbinál 9,9 százalékkal több. Ezen belül a velünk szomszédos uniós országokból kevesebben, a nem uniós, de európai országokból kicsivel, míg a földrészünkön kívüli országokból 13,7 százalékkal többen kértek jogosultságot arra, hogy dolgozzanak nálunk.

A kiadott engedélyek száma a legmagasabb a kínai (913 darab), az ukrán (286 darab), a vietnámi (246) és a szerb (241) állampolgárok esetében volt 2013. első negyedévben. Az ukránok kivételével – 29,4 százalékkal kevesebb engedélyt adtak ki részükre – az itt felsorolt állampolgárságok körében az előző év azonos időszakához képest nőtt a kiadott munkavállalási engedélyek száma.

A vietnámi állampolgároknak 38,2 százalékkal, a szerbeknek 22,3 százalékkal, a kínaiaknak 12 százalékkal több engedély került kiadásra, mint egy évvel korábban - közli az NFSZ. Mindehhez hozzá kell tenni, hogy a Japánból és Horvátországból munkavállalási céllal érkezők részére kibocsátott egyéni engedélyek száma több mint kétszeresére nőtt, továbbá az orosz, koszovói, mexikói állampolgárok részére több mint 30 százalékkal több engedélyt adtak ki.

Ha az egyes ágazatok szerinti lebontást nézzük, akkor az látható, hogy a kereskedelem nemzetgazdasági ágban 37,7 százalékkal, a feldolgozóiparban 29,3 százalékkal több egyéni munkavállalási engedély adtak ki 2013. első negyedévben, mint az előző év azonos időszakában. Ezzel szemben a vendéglátás és az egyéb szolgáltatás területeken csökkenés következett be.

Csak bejelentéskötelesek: jönnek a britek

A külföldi munkavállalók nemcsak engedélyköteles munkát végezhetnek, de olyan munkát is elláthatnak, melyek esetében csak bejelentési kötelezettség terheli a munkáltatót. Az NFSZ a rájuk vonatkozó statisztikát is rendszeresen közli és ez alapján az első negyedévben a munkaadók összesen 1 497 fő foglalkoztatásának megkezdését jelentették be, amely az előző év azonos időszakának adatához képest 4,8 százalékos növekedést jelent. 2012. első negyedévben ezzel ellentétes irányú változás volt megfigyelhető, ugyanis akkor jelentősen csökkent a bejelentett külföldi állampolgárok száma.

Az Európai Unió 27 tagállama közül mindössze két ország állampolgárai esetében haladta meg a bejelentett munkavállalók száma a 100 főt. A bejelentett román állampolgárok (656 fő) száma volt a legnagyobb, amely az összes bejelentett 43,8 százalékát tette ki, ezt követően az Egyesült Királyság területéről érkező állampolgárokat emelhetjük ki, esetükben az iménti arány 16,8 százalékos volt, és 251 főre emelkedett a számuk.

A külföldi állampolgárok több mint felét mindössze négy nemzetgazdasági ágban jelentették be: az információ-kommunikáció, a mezőgazdaság, a feldolgozóipar és az adminisztratív szolgáltatás területeken volt a legmagasabb a külföldi dolgozók száma.

Több mint 18 ezer érvényes munkavállalói engedély van kiadva

2013. március 31-én az érvényes munkavállalási engedélyek együttes száma 18 599 darab volt. Országok szerinti lebontás alapján az egy évvel korábbihoz képest kevesebb engedély van a nem uniós szomszédos és a nem uniós, de európai országokból érkezőknél, míg a földrészünkön kívülről érkezőknél 10 százalékkal több.

Az érvényes engedélyek száma a legmagasabb a kínai (6 333 darab), az ukrán (2 883 darab), a szerb (1 438 darab) és a vietnámi (1 244 darab) állampolgárok körében volt 2013. március 31-én.
A 2012. március 31-ei állapothoz képest a legnagyobb mértékben a koszovói állampolgárok érvényes engedélyeinek száma növekedett, több mint háromszorosára. Emellett a vietnámiak (96,8 százalékos), a japánok (32,9 százalékos), az irániak (27,4 százalékos), a brazilok (22,4 százalékos) és a kínaiak (15,1 százalékos) esetében tapasztalható nagyobb mértékű növekedés a vizsgált állampolgárságok kapcsán. Az NFSZ tájékoztatója szerint ezek az adatok arra is rávilágtanak, hogy mely harmadik országbeli állampolgároknak köszönhető az Európán kívülről érkező munkavállalók csoportjához tartozó érvényes engedélyek számában bekövetkező növekedés.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!