3p

Az idei első negyedévben rég nem látott mértékben emelkedtek a nettó bérek, a deflációnak köszönhetően pedig reálszinten is szép pluszok mutatkoznak. Aggályos azonban a növekedés mértékének területi eloszlása.

Az idei első negyedévben országos átlagban 4,1 százalékkal emelkedtek a nettó bérek Magyarországon, ami reálszinten az első negyedéves 1 százalékos deflációval párosítva 5,2 százalékos reálszintű növekedést jelent. Ennél azonban voltak jóval nagyobb és kisebb mértékben is emelkedő átlagkeresetek az egyes megyékben.

A leginkább a Heves megyeiek örülhetnek, hiszen a 140 734 forintos átlagos nettó 8 százalékkal ér többet előző év azonos időszakához viszonyítva,

de ettől nem sokkal marad le Csongrád megye, ahol 7,9 százalékkal többet ér a 132 994 forintos nettó fizetés.

A rangsorunk másik végén Baranya megye áll, ahol az első negyedévre közölt 127 959 forintos fizetés "csak" 2,8 százalékkal ér többet reálszinten, míg nominálisan csupán 1,8 százalékos volt a növekedés mértéke 2014 azonos időszakához képest. Ráadásul ebben a megyében tavaly egyenesen csökkentek az átlagos nettó bérek. A második legkisebb reálszintű növekedés idén Pest megyéhez köthető, itt az átlagos 144 482 forint 3,7 százalékkal ér többet, mint egy évvel korábban. Nominálisan 2,7 százalékos volt az emelkedés mértéke.

Az adatok külön érdekessége, hogy a korábban rendre minimális emelkedéseket felmutató legkisebb átlagos nettót közlő megyéknél most igen jelentős nominális és reálszintű növekedés következett be. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében például, ahol 111 234 forint volt az átlagos nettó bér az első negyedévben, 3,2 százalékos volt a nominális és 4,2 a reálszintű növekedés. A hirtelen megugrás a közfoglalkoztatással magyarázható. Egy évvel ezelőtt ugyanis dübörgött a téli közfoglalkoztatás, teljesen felborítva a statisztikákat, a közmunkások alacsony bére pedig lefelé húzta az átlagot.

Most azonban, hogy kevesebb volt a közfoglalkoztatottak száma az első hónapokban, a bérük negatív hatása kevésbé érvényesült a statisztikákban, és a hagyományosan sok közfoglalkoztatottal rendelkező megyékben látványosabban tudtak emelkedni a nettó keresetek.

Az első negyedévben a legmagasabb átlagos nettó bér egyébként 200 862 forint volt, ami Budapesthez kötődik. Ez 3,2 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit, reálszinten pedig 4,5 százalék a plusz. A legtöbb és a legkevesebb nettó fizetés között 80,5 százalék volt a különbség, vagyis a fővárosiak átlagosan hazavitt összege ennyivel nagyobb a legkeletibb megyében dolgozóénál.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!