4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Pozitívnak tartja a Magyar Szállodaszövetség és a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetsége (MUISZ) is, hogy a turizmusnak kiemelt szerepet szán az országos listát állító pártok közül a Fidesz-KDNP, az MSZP és a Jobbik is, de a szakmai szervezetek szerint erőteljesebben kellene javítani az ágazat versenyképességén.

A Szállodaszövetség reméli, hogy a parlamentbe kerülő pártok nemcsak szavakban, hanem a későbbiekben tettekkel is igazolják elkötelezettségüket az ágazat fejlesztése iránt, és ennek megfelelően alakítják fenntartható működésének kereteit.

A szakmai szervezetek ehhez, valamint a részletek kimunkálásában is felajánlotta szakértőinek segítségét. Molnár Judit, a MUISZ szóvivője megjegyezte, hogy a szakmát érintő jogszabályi változtatásoknál szívesen fejtenék ki véleményüket.  Mindkét szövetség elsősorban a versenyképesség javítására, az átlátható gazdasági szabályozásokra hívta fel a figyelmet. Molnár Judit hozzátette, hogy a versenyképességet jelentősen javítaná, ha például a szállodai szolgáltatások áfáját az Európában átlagosan alkalmazott 9-10 százalékra csökkentenék. A versenyhelyzetet javítaná az is, ha nagyobb erőket mozgatna meg az új kormány a "fekete-utazásszervezés" leküzdésére.

A Szállodaszövetség a nagy pártok gazdasági kabinetjeinek figyelmét arra hívta fel, hogy a turizmus és a szállodaipar Európa többi országához hasonlóan jelentős mértékben a kis- és középvállalkozásokra épül, és ezek felesleges adminisztráció és bürokrácia nélküli, nem túlbonyolított, átlátható gazdasági szabályozásokat, rugalmas foglalkoztatási rendszereket kívánnak – ezzel is javítva az ágazat versenyképességét.

A Szállodaszövetség és a MUISZ is hangsúlyozta: a turizmus fejlesztésére fordított forrásokon túlmenően az eddigieket jelentősen meghaladó országmarketing költségvetésre van szükség. A Szállodaszövetség szerint az ország csaknem egy nagyságrenddel kevesebbet tudott erre versenytársainál áldozni az elmúlt években. Molnár Judit azt mondta, kétszeresére vagy háromszorosára kellene növelni a Magyar Turizmus Zrt. költségvetését, amely jelenleg 4,5 milliárd forintból gazdálkodik.

A Szállodaszövetség hiányolta, hogy a pártprogramokban nem szerepel Budapest turisztikai fejlesztése, mivel a fővárosban csapódik le az ország turisztikai, szállodaipari bevételeinek majdnem fele. A főváros adottságait, a már kiépített szállodai és egyéb szolgáltatói kapacitásait figyelembe véve nagy még a növekedési potenciál – különösen a létesítmények jelenlegi alacsony szintű kihasználásának ismeretében. "Égetően szüksége van Budapestnek egy nagy befogadóképességű konferencia-kongresszusi központra, hogy az üzleti turizmusban rejlő lehetőségeinket valóságosan is ki tudjuk aknázni" - fogalmazott Erdei János, a Szállodaszövetség elnöke.

Több programban, így például a Fidesz-KDNP és a Jobbik programjában is kiemelten foglalkoznak a gyógyturizmussal: a Fidesz Magyarországot az Európai Unió gyógyturizmus-központjává tenné, a Jobbik pedig a nemzetgazdaság kitörési pontjai közé sorolta a gyógyturizmust.

Erdei János szerint "a hazai gyógyvízkincsre alapozott turisztikai fejlesztés iránya adottságaink ismeretében nagyon helyes, de csak akkor, ha nem a kapacitások voluntarista növelését helyezi előtérbe". A Szállodaszövetség szerint szelektív, a kereslet igényeinek pontos felmérésére, az egyedi kínálat megteremtésére, a meglévő létesítmények minőségi fejlesztésére van elsősorban most a szakmának szüksége.

Molnár Judit hangsúlyozta: kiemelten fontos lenne a szakmának, hogy elkészüljön az utazási irodai tevékenységet szabályozó kormányrendelet módosítása. Fontos, hogy az irodák olyan környezetben tudjanak működni, amelyben az utasok mellett a vállalkozások is biztonságban vannak.

A Szállodaszövetség megjegyzi, hogy a turizmus jelentős mértékben, multiplikátorokkal 8 százalék feletti részaránnyal járul hozzá a GDP előállításához és a magyar munkavállalók 13 százalékát foglalkoztatja. A turizmus keretében értékesített mezőgazdasági termékek az exportnál lényegesen kedvezőbben értékesíthetőek. Nem elhanyagolható a belföldi turizmus és a hazai szállodaipar szerepe a lakosság egészségmegőrzésében, a fizetőképes kereslet itthoni lecsapódásában. Ennek ösztönzése több nagy párt programjában is megtalálható - közölte Erdei János.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!