3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár a tavalyi rekordalacsony infláció a reálbérek növekedéséhez járult hozzá, ha megyék szerint nézzük a változásokat, kiderül: ennek ellenére voltak olyan megyék, ahol rosszabbul éltek, mint egy évvel korábban.

A tavalyi rekordalacsony, 1,7 százalékos infláció az átlagbérek reálértékének növekedéséhez járult hozzá, ami a kormányzati kommunikáció egyik gyakran emlegetett pontja is a közelgő választások égisze alatt. Érdemes azonban megnézni a megyék szerinti béreket, illetve azok reálváltozását.

Továbbra is Szabolcsban viszik haza a legkevesebbet

Először mindenképpen a nettó bérek megyék szerinti alakulását vizsgáljuk meg, bár jelentős változással nem találkozhattunk most sem. A legkevesebbet továbbra is Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében vitték haza tavaly, átlagosan 109 650 forintot, ami 3 százalékkal magasabb, mint a 2012-es összeg. A differencia egyébként megdöbbentő, hiszen a fővárosban ennél átlagosan 82 468 forinttal több pénzt vihettek haza a dolgozók.

A Szabolcs megyei átlagnál csak néhány százforinttal gazdálkodtak többől tavaly a Békés megyében dolgozók, helyzetük viszont kevésbé javult egy év alatt, hiszen nettó keresetük mindössze 0,2 százalékkal emelkedett. A megyei rangsorunk alapján a harmadik legkevesebb pénzből a Nógrád megyeiek éltek 2013-ban, 111 672 forintból, viszont a legnagyobb veszteséget szenvedték el az itteni dolgozók, hiszen ez 4,5 százalékkal kevesebb nettó a 2012-esnél. Ezzel kapcsolatban azt viszont meg kell jegyezni, hogy nem kizárt, mindez a statisztika "szépségeinek" eredménye. Ha ugyanis jóval nagyobb volumenű volt tavaly az itteni közmunka, akkor a programban dolgozók bére lefelé húzza az átlagkereseteket.

Ezzel szemben a legmagasabb átlagos nettó bér változatlanul Budapesthez kapcsolódik, ami 1,9 százalékos emelkedés után 192 118 forint volt 2013-ban. A második legmagasabb a Győr-Moson-Sopron megyei 154 029 forint volt, ami 5,1 százalékos növekedés eredménye. Bár ez a változás jelentősnek tűnik, ennél jóval nagyobb mértékben vihettek haza többet a Somogy megyei alkalmazottak: nettó bérük 8,2 százalékkal volt magasabb tavaly, mint 2012-ben, 121 404 forint. A Heves megyei keresetek pedig majdnem 7 százalékkal emelkedtek 140 087 forintra egy év alatt.

Ország felében rosszabbul éltek

Hiába a rekord alacsony infláció, több esetben - egészen pontosan 10 megyében - nem emelkedtek azt meghaladó mértékben a nettó bérek. Vagyis több mint az ország felében 1,7 százalékkal sem nőtt a megélhetést biztosító összeg.

Az éves átlag alapján az látható, hogy a reálbérek Somogy megyében emelkedtek a legnagyobb mértékben, 6,4 százalékkal ért többet a fizetés tavaly, mint 2012-ben. Ettől már több mint egy százalékkal maradt le Heves megye, ahol 5,2 százalékos reálnövekedés történt. A dobogó harmadik fokára pedig Komárom-Esztergom megye került, ahol 4,3 százalékkal ért többet tavaly a hazavitt fizetés.

A rangsor másik végén Nógrád megye található, ami tekintve a tetemes mértékű nettócsökkenést, nem nagy meglepetés. Itt a bérek 6,1 százalékkal értek kevesebbet tavaly. Előtte Borsod-Abaúj-Zemplén megye szerepel 3,5, illetve a főváros nélküli Pest megye 2,6 százalékos reálcsökkenéssel.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!