3p

A magyar munkaadók 11 százaléka a létszám bővítését tervezi 2014 első negyedében, 8 százalékuk elbocsátásokkal számol, míg 74 százalék szerint nem várható változás; az ennek alapján számított munkaerő-piaci mutató a legoptimistább előrejelzést tükrözi 2009 óta - derül ki a Manpower munkaerő-piaci szolgáltató legfrissebb felméréséből, amelynek eredményeit kedden juttatta el az MTI-nek.

A bővítést és elbocsátást tervező munkaadók arányának különbségéből számított Manpower munkaerő-piaci mutató szezonálisan kiigazított értéke 6 százalékon áll, ami a legoptimistább előrejelzés a magyarországi felmérés kezdete, vagyis 2009 óta. Nőtt a felvételi kedv az előző negyedévhez, és a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva is, és csaknem valamennyi régióból és szektorból pozitív kilátásokról számoltak be a munkaadók - emeli ki a Manpower.  A munkaerő-piaci mutató értéke az előző negyedévhez viszonyítva 9 százalékponttal, az előző év azonos időszakéhoz képest pedig 5 százalékponttal emelkedett.

A szezonálisan kiigazított adatok szerint a munkakeresők kilátásai a pénzügyi és üzleti szolgáltatások területén a legjobbak, a szektor mutatója +10 százalék, az adat ugyanakkor nem igazán meglepő, hiszen ez az ágazat tartotta magát a legjobban az elmúlt időszakban is. A magyarországi felmérés 19 negyedéves történetében mindössze négyszer produkált negatív mutatót, az előrejelzések többségében viszont a legjobban szereplő ágazatok között volt - idézi a közlemény Kiss Juditot, a ManpowerGroup  Magyarország ügyvezetőjét.

Kilenc szektorból hétben a munkaadók az alkalmazottak számának növekedésére számítanak. A pénzügyi és üzleti szektor mellett optimisták a kilátások a vendéglátóiparban, melynek a mutatója +8 százalékos, de +6 százalékot jelentettek a gyártás, valamint a köz- és szociális területekről is. Az építőipar kilátásai továbbra is a negatív tartományban vannak, a mutató -3 százalékon áll.  

A munkaerő felvételi szándék mind a kilenc ágazaton belül erősödik az előző negyedévhez viszonyítva. A legnagyobb növekedést a vendéglátóipar illetve köz- és szociális szféra produkálta 15 illetve 12 százalékpontos növekedéssel. A kilátások 8 százalékponttal javultak a nagy- és kiskereskedelemben, valamint a közüzemi szolgáltatások területén.

Az előző év azonos időszakához viszonyítva, a vizsgált kilenc ágazaton belül nyolcban erősödött a mutató értéke. A közüzemi szolgáltatások területén jelezték a legnagyobb, mintegy 11 százalékpontos növekedést. A vendéglátóipar munkaadói 7 százalékpontos emelkedésről számoltak be, míg a köz- és szociális szférában 6 százalékpontos növekedést várnak. Öt százalékpontos növekedést jelentettek az építőipar, valamint a pénzügyi- és üzleti szolgáltatások területéről. Ugyanakkor a nagy - és kiskereskedelem munkaadói 3 százalékpontos visszaesést jeleztek.

A vizsgált nyolc régió közül hétben a munkáltatók a munkaerő-felvétel erősödését várják az következő három hónapban. A leginkább optimista adatot a Nyugat-Dunántúlról jelentették, ahol a Manpower Munkaerő-piaci Mutató +12 százalékon áll, de óvatos optimizmus jellemzi Közép-Magyarország és az Észak Alföld munkaadóit is. A Manpower Munkaerő-piaci felmérés 750 magyarországi munkaadó megkérdezésével készült.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!