4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A felsőoktatási adatok szerint még mindig éles a választóvonal a tipikusan női és férfi pályák között, ami tovább erősíti az elférfiasodott és elnőiesedett szektorok közti szakadékot. Így nőként kétszeresen nehéz bizonyítani - az egyébként jobban megfizetett - férfias, azaz jellemzően informatikai és műszaki pályákon. A siker érdekében a hölgyeknek elsősorban női praktikákat kell bevetniük. Az mfor.hu olyan hazai és külföldi női felsővezetőket kérdezett a témában, akik férfias területeken is megállták a helyüket.

A nő a háttérből irányít... (Mfor-montázs)
Az Országos Felsőoktatási Információs Központ (OFIK) legfrissebb adatai alapján úgy tűnik, hogy a férfias és nőies munkák sztereotípiája még mindig meghatározza a szakmaválasztást. Bár idén jóval több nő (61 ezer) adta be jelentkezését felsőoktatási intézménybe, mint férfi (46 ezer), mégis kirívóan alacsony, azaz 10 százalék alatti előbbiek aránya az informatikai és a műszaki területeken.

Szemléletváltásra egyébként még a legfejlettebb országokban is szükség lenne, hiszen egy női mérnök sokszor még ott is megütközést kelt, hangzott el egy, a nemek közötti szakadék témájában megrendezett budapesti konferencia kerekasztal-beszélgetésén kedden.

A nőknek nehezebb az áttörés

A többek között Írországból, Izraelből, Törökországból és Németországból érkezett szakemberek szerint ugyanakkor a legtöbb helyen - így hazánkban is - legalább mindkét nem számára egyenlőek a feltételek pályaválasztáskor, hiszen a Közel-Keleten vagy Afrikában egy nőnek még ma is tilos magát képezni.


Fontos már az oktatásnál elkezdeni ennek a rossz beidegződésnek a felszámolását, mivel valójában a fejekben, a pályaválasztásnál dől el, milyen lesz a nemek aránya egyes munkahelyeken, hangsúlyozta Martina Roth, az Intel Corporation régiós oktatási projektjeiért felelős igazgatója.

Egy jól felépített mentoring-program - akár a munkahelyen, akár már az oktatás során - rengeteget segíthet abban, hogy a nemek át merjék lépni a köztük lévő szakadékot. Elsősorban a nőknek kell segíteni, hiszen a férfiakat az alacsonyabb fizetések eleve visszariasztják az elnőiesedett szakmáktól.

Bevállalósnak kell lenni

Amikor például Szücs Orsolya, az Epicor Software Corporation regionális igazgatója a céghez került, akkori főnöknője egyben a mentora is volt, ami rengeteg pluszt jelentett későbbi pályafutása során. Az igazgató egyébként nem érzi úgy, hogy munkája során találkozott volna olyan nehézségekkel, amelyek női mivolta miatt adódtak, válaszolta lapunk kérdésre.

Szücs szerint a nőknek sokkal magabiztosabbnak kellene lenniük, mert ez jelenleg csak a férfiak sajátja. Emellett merni kell bevállalni olyan pozíciókat vagy feladatokat is, amelyekről általában azt gondolják, hogy azok csak férfiaknak valók.

Az üzletasszony szerint az üvegplafon-jelenség (amikor egy szint után nem tudnak feljebb jutni a női vezetők) is nagyon sokszor csak a fejekben létezik, ezt azonban kellő bátorsággal és önbizalommal át lehet törni. Ezért nagyon fontos a már sikeres női felsővezetők példamutatása, valamint az utánuk jövők segítése tanácsokkal és tapasztalatok átadásával.

Férfiak között is nőiesen

A nőknek egyúttal meg kell tanulniuk, hogy nem szabad férfiként viselkedniük, még akkor sem, ha közöttük kell dolgozniuk. Ha egy nő elég magabiztos, nincs szüksége arra, hogy folyton kiabáljon, magyarázta Paula Goldschmidt, aki maga is mérnök és egyben igazgató az Intel Corporationnél.

A nőknek saját fegyvereiket kell bevetniük: például sokkal ügyesebben képesek a háttérből irányítani és észrevétlenül befolyásolni az eseményeket, mint férfi kollégáik. Vezetőként ugyanakkor nem érzik annyira fontosnak fitogtatni a hatalmukat, jóval figyelmesebbek és az utasítások egyszerű kiadása helyett gyakrabban kikérik munkatársaik véleményét. Így azok inkább csapatjátékosnak érzik magukat, nem pedig beosztottnak, nem utolsó sorban pedig sokkal lojálisabbak lesznek főnökükhöz és a céghez is.

A szakemberek szerint a munkaadók számára is nyilvánvalóvá kell tenni: ha egy nő egy férfiasnak titulált szakmában kap meg egy áhított állást, akkor biztosan a maximumot fogja nyújtani. A férfiak által uralt pályákat választó hölgyek pedig általában sokkal elhivatottabbak és elszántabbak az átlagnál, valamint vélhetően nem félnek a nehézségektől.

Az egyes területek átjárhatóságát a nők számára a felsővezetőktől kapott bátorítással, személyes segítéssel, a sikeres női vezetők nyilvános elismerésével lehet leginkább támogatni, a nők egymás között pedig a tapasztalatok átadásával képesek segíteni egymáson.

Körte Ildikó

Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:
Nem kedvelik a nőket a hazai munkaadók Idén is több nő jelentkezett a felsőoktatásba, mint férfi Lejárt a férfias nők ideje Félnek a gyerekvállalástól a női informatikusok

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!