3p

Óvatosan kell bánni a jövő évi fizetésemelésekkel, ha nem akarjuk, hogy tovább csökkenjen a foglalkoztatás - vélekedik a jegybank elnöke.

A hétfői ülésen két javaslatot tárgyalt a Monetáris Tanács: az 50 bázispontos kamatcsökkentés mellett volt egy 75 bázispontos javaslat is, azonban a túlnyomó többség a fél százalékpontos vágás mellett foglalt állást - mondta el a kamatdöntést követően Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke.

Vannak kockázatok

"Alapvetően az elmúlt egy hónap történéseit tekintettük át, illetve hasonlítottuk össze az augusztusi inflációs jelentés megállapításaival" - emelte ki Simor András a fél százalékos kamatvágást követően. Ugyanakkor a nemzeti bank első embere elismerte, hogy voltak kisebb meglepetések, a külső egyensúly vártnál nagyobb javulása például a Monetáris Tanácsot is meglepte. "Ebben szerepe van az utóbbi hónapokban tapasztalt fegyelmezett fiskális politikának is" - hangsúlyozta Simor.

Ugyanakkor a jegybank első embere azt is kiemelte, hogy a fiskális kiigazításban van néhány nem strukturális elem, emiatt hosszútávon látnak kockázatokat a hiánypálya fenntarthatóságát illetően. Szeritne elsősorban az olyan lépésekkel kapcsolatban vannak kockázatok, melyek ügyében még nem történt konkrét lépés, ilyen például a közösségi közelekdés, illetve az önkormányzatok gazdálkodásának megnyírbálása.

"Az midnenképpen pozitív, hogy ha a kormány tartja magát a benyújtott költségvetéshez, akkor hosszú idő után egy olyan választási év elé nézünk, amikor 4 százalék alatt lehet a költségvetés hiánya. Hasonlóra szerintem a rendszerváltozás óta nem volt példa" - emelte ki Simor András.

Béremelés: csak óvatosan!


"A középtávú inflációs kilátások kedvezőek, ennek elsődleges oka a jelentős keresletvisszaesés, ami nagymértékben korlátozza az áremelési törekvéseket" - vélekedik a nemzeti bank vezetője. Simor szerint a júliusi és az augusztusi inflációs adatok is arra utalnak, hogy az áfaemelés ellenére a cégek nem tudták olyan mértékben emelni áraikat, mint korábban hasonló helyzetekben.

A jegybank elnöke azt is kiemelte, hogy a gazdaság jelentős visszaesése ellenére a bérindex a versenyszférában még mindig 4,7 százalékot mutat. "Ez azt jelzi, hogy csökken a vállalatok profitabilitása, azonban azt még nem lehet tudni, hogyan akarják majd ezt helyreállítani, áremeléssel vagy költségcsökkentéssel" - vélekedik Simor András.

A jegybank vezetője szerint a fentiek miatt nagyon mértékletes és fegyelmezett bérmegállapítás szolgálná a magyar gazdaság hosszútávú érdekét, egy jelentősebb béremelés csökkenő foglalkoztatottsághoz vezethetne. Simor szerint az jó hír, hogy a foglalkoztatás csökkenésével párhuzamosan nem csökken az aktivitási ráta, ezen a téren talán már látszanak a kormány intézkedéseinek hatásai.

Nyitottak a további kamatvágásokra

"A Monetáris Tanács lát lehetőséget további kamatcsökkentésekre mindaddig, amíg az inflációs kilátások és a kockázati megítélés lehetővé teszik" - hangsúlyozta Simor András. Ez már-már szokásosnak számít az utóbbi hónapok kamatdöntései után.

Simor az ország kockázati megítélésével kapcsolatban kifejtette: a jelenlegi hangulatot továbbra is törékenynek látják, ezért nem akarnak hosszútávú előrejelzésekbe bocsátkozni a kamatot illetően, hanem hónapról-hónapra újra értékelik a helyzetet.

Az elmúlt egy hónap folyamatairól a jegybank elnöke elmondta: tapasztalataik szerint a kockázati étvágy kismértékben tovább emelkedett a világban, míg hazánk kockázati megítélése stabilizálódni látszik, ezek tették lehetővé az újabb kamatcsökkentést.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!