3p

A munkaerő-kölcsönző cégek jelentős mértékben járulnak hozzá a foglalkoztatotti helyzet javításához. Az őket tömörítő szövetség szerint, ha a vállalatok preferálnák ezt a foglalkoztatási formát, úgy több tízezerrel lehetne növelni a munkavállalók számát.

Éves szinten több tízezerrel lehetne növelni a foglalkoztatottak számát, ha a cégek előnyben részesítenék a munkaerő-kölcsönzést, ez pedig tartós fellendülést jelenthetne a magyarországi vállalatok versenyképessége, a gazdaság bővülése szempontjából - közölte a Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetsége (MMOSZ) az MTI-vel abból az alkalomból, hogy immár tíz éve van lehetőség Magyarországon munkaerő-kölcsönzésre.

Az MMOSZ úgy véli, hogy a munkaerő-kölcsönzés egyfelől sok, a munkaerő-piacon állástalanként jelen levő embert is beemel a foglalkoztatásba, másrészt a már aktív munkaerő-piaci szereplők részvételét is optimalizálja. A szövetség hangsúlyozza: a kölcsönző cégeken keresztül foglalkoztatottak nagy része olyan betanított munkás, szakmunkás, vagy érettségizett, aki nem tudott munkaügyi központon keresztül elhelyezkedni, többségük 25-55 év közötti munkanélküli, vagy még pályakezdő.

Az MMOSZ adatai szerint tavaly 608 cég végzett munkaerő-kölcsönzést Magyarországon, a kölcsönző cégek 89 százaléka (539 cég) magyar tulajdonú vállalkozás,  rajtuk kívül 59 külföldi, és 10 offshore vállalat tevékenykedik ezen a területen.

A munkaerő-kölcsönzésben foglalkoztatott létszám 2009 év végi záró állománya több mint 75000 volt, míg a becsült átlagos statisztikai állományi létszám 200-250000-at tett ki. A bérelt létszám több mint kétharmadát magyarországi cégek adják - emeli ki az MMOSZ a közleményben.

A magyarországi kölcsönbeadók nettó árbevétele 2009-ben 145,3 milliárd forint volt, amelynek 98-99 százaléka (körülbelül 143 milliárd forint) ténylegesen bér, járulék és egyéb adónemek (iparűzési, szakképzési, társasági adók) voltak. 2010-re még nincsenek összesített adatok, de az MMOSZ 24 tagszervezetének - amelyek tavaly 21.300 foglalkoztatottat kölcsönöztek ki - összbevétele 23,2 milliárd forint volt.

"A munkaerő-kölcsönző cégek, különösen a hazai tulajdonú bérbeadók igen jelentős mértékben járulnak hozzá a foglalkoztatotti helyzet javításához, a költségvetési bevételek növeléséhez, a szociális kiadások csökkentéséhez (például álláskeresési segélyek csökkenése) és magyarországi vállalatok régiós versenyképességének javításához" - idézi a közlemény Varga Pétert, az MMOSZ vezetőjét.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!