3p

Megduplázódott a világ üzleti döntéshozóinak stressz-szintje az elmúlt évben - derül ki egy friss felmérésből. A legfrusztráltabb vezetőkkel Tajvan bír, a legkevésbé stresszes menedzserek pedig Európában és az Egyesült Államokban vannak, bár e helyeken is jelentősen nőtt a stressz-szint.

A felmérésben résztvevő tajvani válaszadók 90 százaléka állította, hogy úgy érzi, nagyobb rajta a nyomás, mint korábban. Az ország egyébként már második éve vezeti a listát. Globális szintre vetítve a topmenedzserek 57 százalékának kellett több stresszt elviselnie 2005-ben az azt megelőző évhez képest, szemben a 2004-es 39 százalékos adattal. A 7 000 megkérdezett üzletembernek mindössze hat százaléka állította, hogy könnyebb lett az élete a stressz szempontjából - írja a BBC News.

Ázsiában a legnagyobb a hajtás

A legstresszesebb vezetőket felsorakoztató országok listáján Tajvant Kína követi, majd a Fülöp-szigetek, Botswana, Hong Kong, Szingapúr és a Dél-Afrikai Köztársaság következik. A felmérést végző cég szerint a legkevésbé frusztrált üzletemberekkel kétségkívül Európa és az USA rendelkezik, de itt is sokat nőtt a stressz-szint.

A "legnyugisabb" ország Svédország, ahol az üzleti életben résztvevők kevesebb mint egynegyede rágta jobban a körmét tavaly, mint előtte. A svédek után Olaszország, Spanyolország és Franciaország következi. Hollandia és Nagy-Britannia cégvezetőinek 43 százaléka számolt be több stresszről, így ők egy kicsit jobban állnak, mint az Egyesült Államok a maga 45 százalékos adatával.

A több szabadság lenne a megoldás

Megfigyelések szerint világszerte közvetlen kapcsolat mutatható ki a stressz és a szabadnapok mennyisége között. A kelet-ázsiai vezetők többsége valószínűleg azért szenvedett el nagy stressz-növekedést, mert kevés szabadságot vehettek ki.

A túlfeszített állapotok ékes példája, hogy a thaiföldi munkavállalók mindössze 4 nap szabadságot vettek ki, míg a tajvaniaknak 8, a maláj és török dolgozóknak pedig 10 szabadnapjuk volt. Ezzel szemben Európában átlagosan 22 napot töltöttek munka nélkül a menedzserek.

"A döntéshozók leterheltsége az egész világon ugrásszerűen megnőtt 2005-ben, függetlenül attól, hogy egy adott ország gazdasága fejlődik-e, vagy éppen recessziós időszakát éli" - mondta el egy elemző. "Egy hanyatló gazdaság támasztotta nehézségeket ugyanolyan nehéz leküzdeni, mint lépést tartani a gyors növekedéssel. Persze az ázsiai vezetők különösen nagy nyomás alatt vannak, hiszen cégeik és piacaik folyamatosan hatalmas növekedést mutatnak" - tette hozzá.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!