3p

Másfél milliárd forintért adta volna el Várszegi Gábor, a Fotex Nyrt. vezérigazgatója a csoport tulajdonában álló Ajka Kristály többségi tulajdonrészét a helyi önkormányzatnak, amely azonban sokallotta a vételárat, így elállt az üzlettől. A csődvédelem alatt álló, de az elmúlt hónapokban már komoly megrendeléseket kapó üveggyár sorsa valószínűleg a hétfőn tartandó hitelezői közgyűlésen dől el.

Nem tudott megegyezni az Ajka Kristály vételárában Várszegi Gábor, az üveggyárat birtokló Fotex Nyrt. vezérigazgatója és a helyi önkormányzat, írja az e heti Ajkai Szó.

Várszegi "másfél milliárd forintért adta volna (…) cége 51 százalékos üzletrészét, mi viszont azt ajánlottuk, hogy annyiért vennénk meg azt, amennyiért ő annak idején az egészet vásárolta. A két ajánlat igen távol esett egymástól" – mondta el a helyi hetilapnak Schwartz Béla, a város polgármestere.

Hétfőn derülhet ki, megmenekül-e a gyár 

Az újság szerint a csődvédelem alatt álló üveggyár sorsa az október 26-án tartandó hitelezői közgyűlésen dől el. Itt döntenek majd arról, elfogadják-e a cég üzleti és kibontakozási tervét, valamint a tartozások átütemezését. Ha igen, akkor jók a kilátások, ha nem, akkor a csődeljárás után felszámolás következhet, ami a véget jelentheti a 131 éves cégnek.

Bizakodásra adhat okot, hogy a 90 százalékban exportra termelő, többek között az Egyesült Államokba, Japánba és az Európai Unió országaiba szállító cégnek az elmúlt hónapokban ismét sikerült megbízásokat szereznie. Jelenleg tele vannak megrendeléssel, sőt már 2010-re is érkezett egész éves megrendelés, nyilatkozta október közepén a Veszprém Megyei Naplónak Katzer Zoltán, a cég ügyvezető igazgatója.

Mint ismert, a patinás múltú vállalat az idei év elején került kritikus helyzetbe a megrendelések válság miatti, egész iparágra jellemző drasztikus visszaesése miatt. Mivel nem tudta kiegyenlíteni lejárt határidejű tartozásait és egyéb kötelezettségeit, április közepén csődvédelmet kért a Veszprém Megyei Bíróságnál. A csődvédelem november 3-án jár le, addig a társaságnak csupán az adó és bérjellegű kiadásokat, valamint a közműdíjakat kell fizetnie.

1,8 milliárdos adóssághegy

A cég év elején azt is bejelentette, hogy a megrendelések visszaesése miatt megválik 220 fizikai és 30 adminisztratív dolgozójától. Az elbocsátások végrehajtását azonban felfüggesztették – a Napi Gazdaság szerint októberig mindössze 30 fővel csökkentették a létszámot, és további 8-10 fős leépítést terveznek.

A több mint 300 főt foglalkoztató, tavaly 1,8 milliárd forint árbevételt elérő cég jelenleg ugyanekkora összegű adósságot görget maga előtt. Ennek döntő többsége jelzáloggal terhelt banki követelés, emellett a városnak is tartoznak. Az önkormányzat a cég helyiadó-fizetési kötelezettségét már többször átütemezte, és arra is hajlandó, hogy elengedje azoknak járulékait.



W. B.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!