3p

Egyre több magyar cégvezető és -tulajdonos vonja be vállalkozása irányításába gyermekét vagy más családtagját, sőt, egyesek visszavonulva, teljes egészében átadták már az irányítást. A generációváltás érthető, hiszen a rendszerváltás óta eltelt két évtized még a legedzettebb főnököket is megviselte. Az elfáradt alapítók helyét többnyire magasan kvalifikált, külföldi egyetemen végzett gyermekek veszik át, írja a Napi Gazdaság.

A sort az elmúlt évtized közepén Felcsuti Zsolt nyitotta meg, a Svájcban dolgozó fiatalembert édesapja hívta haza, mert a barkácsgéptartozékokat és csiszolószerszámokat gyártó MPF cég irányítását már nem tudta egyedül ellátni. A váltás sikerült, Felcsuti Zsolt azóta is eredményesen irányítja a céget: édesapja néhány évvel ezelőtt bekövetkezett halála óta egyedül vezeti a Kínától Amerikáig terjedő hálózattal rendelkező vállalkozást.

Nem kevésbé szerencsésen alakult Futó Péter cégének utódlása, hiszen az immár kizárólag ingatlanfejlesztésekben utazó Futureal csoport első számú vezetője a Harvardon végzett Futó Gábor (lásd külön írásunkat). Ugyanilyen sikeres családapa Várszegi Gábor is, akinek Dávid fia immár vezérigazgatóként áll a Fotex-csoport élén. Arra is van példa, hogy a lányok jeleskednek: az ingatlanfejlesztésekben és egészségügyi szolgáltatásokban is érdekelt Rudas László üzletember a Wolfgangsee melletti, valamint az elmúlt hetekben egy újabb szállóval bővült Stroblban található sporthotel irányítását bízta lányára.

Nem csupán gyermekét, hanem vejét is bevonta cége irányításába Kolosi Tamás, illetve Szeremley Huba. Az üzletember-szociológus Líra-csoportjában Kolosi lánya és annak férje is tevékenyen részt vesz - bár az irányítás továbbra is Kolosi kezében van. Szeremley a borászatának vezetésébe és a marketingtrevékenységbe vonta be a lányát és vejét.
Hasonló konstrukciót tervezett Széles Gábor is, aki egyik lányát és annak akkori férjét szerette volna vezető állásba helyezni a tulajdonában levő Vitál TV élén. Az okokat nem tudni, de annyi biztos, hogy ma már egyikük sem található a tévés cég vezetésében (az exférj jelenleg a székesfehérvári színházat irányítja).

A megkérdőjelezhető példák egyike Székely Péteré. Az azóta már csődbe ment Transelektro korábbi elnök-vezérigazgatója, aki a cég többségi tulajdonosa is volt, két fiát nevezte ki a vállalatcsoport meghatározó posztjaira. Az informatikáért és az ingatlanfejlesztésésért felelős igazgatói posztra helyezett Székely-fiúk azonban nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket: egyes vélemények szerint hozzáértésük hiánya is hozzájárult a cégcsoport bukásához, írja a Napi.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!