5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Meg kell akadályozni, hogy a rossz anyagi körülmények között élők rosszul járjanak a digitális átállással, mondta el az mfor.hu-nak Majtényi László, az ORTT elnöke. Szerinte úgy kell kidolgozni az állami szerepvállalást a folyamat állami támogatására, hogy azok, akik jelenleg ingyen jutnak információkhoz a tévékből és a rádiókból, ne maradjanak hírforrás nélkül amiatt, mert nem tudják megvenni az adások vételéhez szükséges eszközöket.

Szegények tévéje (Mfor-montázs)

Jelenleg is zajlik egy kutatás, ami a digitális átállással kapcsolatos külföldi tapasztalatokat gyűjti össze, mondta az mfor.hu-nak Majtényi László az ORTT elnöke. Véleménye szerint az egyik legfontosabb feladat, hogy a jelenleg is tetőantennával tévéző szegények ne maradjanak az analóg adások lekapcsolása után sem információforrások nélkül. A testület elnöke szerint ez nem könnyű a döntés, mert a gazdaságra is jótékony hatást kifejtő piacösztönzés, és a szociális szempontok közül kell választani.

Szociális szempontok

Az átállás lebonyolítására rendelkezésre álló állami pénzeket ugyanis fel lehet használni arra, hogy a teljes lakosságra koncentrálva segítsék az eszközvásárlást, megkönnyítve minden családban a digitális adások vételéhez használható set-top boxok beszerzését. Ebben az esetben minden bizonnyal többen vásárolnának ilyen készülékeket, annak ellenére, hogy a kábeltévések olyan többletszolgáltatásokkal szállnak be a versenybe, ami a sugárzásos technológiával nem elérhető.

Majtényi László szerint a másik lehetőség, hogy a pénz nagyobb részét azokra a csoportokra költi az állam, akik most is tetőantennával tévéznek. Ahogy az ORTT elnöke fogalmazott, ők jórész a "falu szélén" élnek, és róluk sem szabad elfeledkezni. "Jelen pillanatban úgy tűnik, hogy a szegényeket sújtja a digitális átállás: le kell cserélniük a készülékeket, új és nem is olcsó eszközöket kell vásárolniuk. Különösen igaz ez a rádiókészülékek esetében, ahol nem külön vevőegységet, hanem teljesen új készüléket kell megvenni, hogy a digitális adásokat fogni lehessen. Véleményem szerint nem feledkezhetünk el azekről az emberekről, akiknek már most sincs pénzük arra, hogy kifizessék akár a kábelszolgáltatás, akár a műholdas televíziózás havidíját" - mondta Majtényi László.

Majtényi László szerint az esélyegyenlőség így is nőhet, hiszen a korábban antennával fogható három csatorna helyett többet foghatnak majd azok, akik antennával tévéznek. Azt, hogy pontosan mennyit, még nem lehet tudni. (Korábban megírtuk, hogy a közszolgálati csatornákon, azaz az m1, m2 és Duna tévé adásain kívül valószínűleg még lesznek ingyenesen fogható tévék, de azt pontosan nem lehet tudni, hogy melyek ezek. A politikai háttéralkuk eredményeként valószínűleg az ATV és a Hír TV is ilyen formában jut majd el a nézőkhöz.)

Hatékonyabb felügyelet

Az ORTT és a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) közötti együttműködési megállapodás aláírása után viszont Pataki Dániel azt hangsúlyozta, hogy amit lehet, a piac szereplőire szeretnének bízni. "Nem a két testület fogja megmondani, hogy milyen legyen Magyarországon a digitális átállás, mi csak a szabályok betartására és az irányok kijelölésére vállalkozunk" - tette hozzá a hatóság elnöke. Kiemelte azt is, hogy az már más országokban kiderült, a leendő fogyasztók tájékoztatásán múlik az új szolgáltatás sikere, ezért a két szervezet együttműködésével ez is hatékonyabban működhet. A tájékoztatás egyébként szintén a szociális szempontból számára fontos, mert őket a legnehezebb megszólítani az újdonságok ügyében.

A két hatóság együttműködésében egyébként az ORTT a tartalomszolgáltatással, tehát a tévéműsorokkal kapcsolatos ügyekért lesz felelős, míg az NHH a műsorok szórásával felmerülő problémákkal foglalkozik majd. A két szervezet együttműködésére azért is szükség van, mert a legújabb technológiák egyre inkább elmossák a határvonalat a tartalom előállítói és terjesztői között. Az aláírók szerint ezzel annak a lehetősége is csökkken, hogy egy-egy vitás ügyben ellentétes tartalmú határozatokat hoz a két hatóság.

Az együttműködés értelmében a piacfelügyeleti eljárások is hatékonyabbá válnak. Amennyiben például a műsorszolgáltatásért felelős ORTT arra a döntésre jut, hogy felfüggeszti egy tévé vagy rádióadó működését, akkor az NHH soron kívül bevonja az általa kiadott rádióengedélyt is. Az együttműködés visszafelé is működik, azaz a hírközlési hatóság piacfelügyeleti eljárásában az ORTT szakhatóságként vehet részt, így a két szervezet hatékonyabban tud majd működni. Az együttműködés hiányosságai például a hazai kisközösségi rádiók indulásakor mutatkoztak meg, amikor a határmenti területeken meglehetősen problémás volt a rádióengedélyek kiadása: az ORTT megkötötte ugyan a műsorszolgáltatási szerződést, a hírközlés viszont nehezen talált a nemzetközi szabályoknak is megfelelő frekvenciát.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!