3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Dmitrij Medvegyev orosz államfő és Jens Stoltenberg norvég miniszterelnök szerződést írt alá szerdán Murmanszkban a két ország tengeren húzódó határának rögzítéséről és a Barents- illetve a Jeges-tengerhez köthető kérdésekben való együttműködésről. A dokumentum rögzíti az Északi-sarki tengerfenék eddig vitatott részének megosztását.

A szerződést még  ratifikálnia kell a két ország parlamentjeinek.

Dmitrij Medvegyev az aláírást követő sajtóértekezleten kijelentette: a dokumentum létrejötte minden bizonnyal kedvezően hat a nemzetközi és a regionális biztonság, valamint az Északi-sarki államok közötti együttműködés megszilárdulására.

A szerződés mintegy 175 ezer négyzetkilométernyi, eddig vitatott tengeri terület státusát rendezi, és osztja Jens Stoltenberg norvég kormányfő szerint "két, egyenlő jelentőségű részre", továbbá szabályozza a határvonalon átnyúló lelőhelyek kiaknázásában való együttműködést.  Várhatóan feloldják a vitatott területre elrendelt 30 éves szénhidrogén-kitermelési tilalmat, és egyszerűbbé válik a halászati kérdések megoldása, a halászatban való együttműködés is.

Az elnöki adminisztráció forrásai újságíróknak Murmanszkban azt is elmondták, hogy a szerződés megkönnyíti az orosz területi igények alátámasztásához szükséges bizonyítékokhoz való hozzájutást is.

A tengeri határok rögzítéséről a tárgyalások még a hetvenes években kezdődtek, és a kérdés meghatározó volt a két ország kapcsolataiban az elmúlt 40 évben.

A dokumentum különös jelentőséggel bír tekintettel arra, hogy az Északi-sarki országok mindegyike - az Egyesült Államok, Kanada, Oroszország, Norvégia és Dánia -  a nyersanyagokban rendkívül gazdag kontinentális talapzatra támasztott területi igényeinek igazolására lázasan keresi azokat a bizonyítékokat, amelyek megfelelnek az ENSZ vonatkozó konvenciójában foglalt követelményeknek. A konvenció kimondja, hogy az egyes államok kizárólagos kitermelési jogai a tengerfenék azon részeire terjeszthetők ki, amely részek az adott ország kontinentális talapzatának folytatását alkotják.

A Kreml arra mutatott rá, hogy a szerződés azt az elvet bizonyítja a gyakorlatban, hogy az Északi-sarkkal összefüggő minden vitát maguknak az érintett államoknak kell megoldani tárgyalások és a nemzetközi jogi normák tiszteletben tartásával.

A Kreml mellett az Északi-sarkkal kapcsolatos viták megoldásának kilátásairól derűlátóan szólt Norvégia moszkvai nagykövete is, viszont Pavel Zolotarjov, az orosz Tudományos Akadémia Egyesült Államok és Kanada intézetének helyettes igazgatója a BBC brit műsorszórónak nyilatkozva úgy vélekedett, hogy a harc az Arktiszért még csak most kezdődik.

Az Északi-sark ügyéről szó lesz Lawrence Cannon kanadai külügyminiszter moszkvai tárgyalásain is, szeptember 22-től pedig kétnapos nemzetközi tanácskozást tartanak  Moszkvában Az Arktisz a párbeszéd területe címmel.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!