3p

A bruttó hazai termék (GDP) értéke a tavalyi negyedik negyedévben 4,2 százalékkal nőtt éves összevetésben, míg tavaly az év egészében 5,2 százalékkal bővült a magyar gazdaság.

A március eleji, előzetes adatok még 5,3 százalékos 2000-es GDP bővülést jeleztek. Tavaly egyedül a mezőgazdaság által termelt hozzáadott érték csökkent, 3,5 százalékkal.

A Központi Statisztikai Hivatal pénteki, végleges tavalyi növekedési adata a március elején közölt előzetes számnál 0,1 százalékponttal alacsonyabb. A hivatal módosította a tavalyi negyedéves GDP-adatokat felét is: az első negyedévi GDP-növekedést 6,6 százalékról 6,5 százalékra, a második negyedévit 5,8 százalékról 5,6 százalékra csökkentette, míg a harmadik és negyedik negyedév adata nem változott. A KSH az eltérést azzal magyarázza, hogy az előzetes adatokat a termelési oldal becsült számai alapján tették közzé, míg a mostani, végleges számok már a felhasználási oldal valós bővülését mutatják.

Tavaly a folyó áron számított GDP értéke 12 900 milliárd forint volt, az egy főre jutó bruttó hazai termék értéke 4940 euró volt az MNB éves átlagárfolyamán számolva.

A termelő ágazatok közül a mezőgazdaság termelése 3,5 százalékkal csökkent 1999-hez képest. Az ipar ágazatai továbbra is átlag feletti ütemben - 9,2 százalékkal - növelték termelésüket. A feldolgozóipar az előző évihez viszonyítva 11,0 százalékkal több bruttó hozzáadott értéket állított elő, ezen belül a gépipar teljesítménye 19,9 százalékkal nőtt. A szolgáltatás ágazatai 2,9 százalékkal termeltek több hozzáadott értéket tavaly, mint 1999-ben, míg a kormányzati szektorhoz tartozó közigazgatás, oktatás és egészségügy teljesítménye 2,3 százalékkal emelkedett.

A KSH adatai szerint a tavalyi negyedik negyedévben a háztartások fogyasztása 3,5 százalékkal növekedett az előző év azonos időszakához képest, éves szinten pedig 3,3 százalékos volt a növekedés.

A gazdaságkutatók számára nem okoztak meglepetést a KSH pénteki, módosított GDP-adatai. Hegedűs Miklós, a GKI ügyvezető igazgatója a több mint 3 százalékos mezőgazdasági GDP-csökkenést mellbevágó adatnak nevezte. Elmondta: tavaly az energiaárak drasztikus emelkedése miatti cserearányromlás a belföldön felhasználható jövedelmeket 1-2 százalékponttal csökkentette a megtermelt GDP-hez képest.

Lóránt Károly, az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet közgazdasági és elemző osztályának vezetője kijelentette: a feldolgozóipar növekedése határozza meg a GDP növekedését, és az ágazat bővülésének negyedévről negyedévre történő lassulása a multinacionális cégek magyarországi befektetéseinek mérséklődését mutatja. A kutató szerint ezt még nem tudja ellensúlyozni az erősödő belföldi gazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!