3p

Az év első negyedében erősödött a magyar gazdaság növekedése. A kedvező pálya fenntarthatóságát kockáztatja azonban az államháztartás emelkedő finanszírozási szükséglete és az terebélyesedő államadóság - derül ki a Pénzügykutató Rt. munkatársának tanulmányából, amelyet az mfor.hu közöl.

Az év első negyedében a kedvező külső konjunktúra és a belső keresletélénkítő gazdaságpolitika nyomán erősödött a magyar gazdaság növekedése. A 4,5 százalékos GDP emelkedést kínálati oldalról az ipari kibocsátás hajtotta leginkább, amely 13 százalékkal nőtt - az egy évvel korábbi 2 százalékkal szemben. Az építőipar a tavalyi magas bázison is 8 százalékos növekedést tudott felmutatni annak ellenére, hogy a lakásépítés visszaesett. Határozottan erősödött a kiskereskedelemi forgalom dinamikája (2,8 százalékról 6,5 százalékra), és jó ütemben emelkedett - ugyancsak a magas bázis ellenére - a szállítási ágazat teljesítménye. Csupán a mezőgazdaság jelzett mérséklődő teljesítményt, amire a termékfelvásárlás és az állatállomány csökkenéséből következtethetünk.

A növekedést a beruházások húzták

A növekedést keresleti oldalról továbbra is a beruházások és az exportkiszállítások húzták - a fogyasztás némi élénkülése mellett. A kivitel euróalapon számított növekedési üteme majdnem megduplázódott az egy évvel korábbiakhoz képest. A beruházások dinamikája is határozottan erősödött, megközelítette a 10 százalékot.

Az infláció 2,5 százalékra mérséklődött, ezen belül historikusan alacsony szintre, 0,6 százalékra csökkent a maginfláció mutatója. Ennek, valamint a vártnál nagyobb jövedelemkiáramlásnak és a béreket terhelő elvonások csökkenésének köszönhetően javult számottevően a foglalkoztatottak jövedelempozíciója, a reálkeresetek ugyanis 5,7 százalékkal emelkedtek.

Ugyanakkor a munkaerőpiac utóbbi időkben tapasztalt kedvezőtlen tendenciáiban nem látszik érdemi elmozdulás. A foglalkoztatottak száma ugyan nőtt, ám csupán a statisztikai hibahatáron belül, a munkanélküliség rátája viszont tovább emelkedett.

Rontott a mérlegen a Grippen-üzlet

Az első negyedévi növekedésélénkülés a külső és belső egyensúly mutatóinak romlásával párosult. Az export ütemét meghaladó importdinamika mögött a Gripen vadászgépek behozatalán túl a cserearányok romlása is meghúzódott (az utóbbi az emelkedő olaj- és nyersanyagárak következménye). A külkereskedelmi mérleg hiánya abszolút és relatíve (az exporthoz viszonyítva) is nőtt az egy évvel korábbihoz képest.

Távolodás a maastrichti kritériumoktól

Az államháztartás pénzforgalmi szemléletben nyilvántartott hiánya (önkormányzatok nélkül) az év első három hónapjában több mint 300 milliárd forinttal magasabb volt a 2005. I. negyedévinél, és meghaladta az egész évre előirányzott deficit felét. A kedvező növekedési pálya fenntarthatóságát kockáztatja az államháztartás továbbra is emelkedő finanszírozási szükséglete, aminek a hatása ez ideig a 2005 szeptemberéig mérséklődő kamatpálya elakadásában és a gyengébb forintárfolyamban jutott kifejezésre.

A reál GDP ütemét meghaladó reálkamatláb, a gyengébb forint és az államháztartás hiányának emelkedése következtében nőtt az államadósság. A magyar gazdaság az első negyedévi kedvező reálteljesítmény ellenére a korábbiaknál távolabb került a maastrichti kritériumok teljesítésétől. A pénzügyi befektetők, piacok mindenekelőtt e tekintetben várnak radikális fordulatot az új kormánytól.

Petschnig Mária Zita

Pénzügykutató Rt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!